Türkiye sosyal güvenlik sisteminin sürdürülebilirliği ve bütçe transferlerinin finansman alternatifleri
- Tez No: 958193
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİSE İREM ZEYNELOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Dünya genelinde yaşlanan nüfus yapısı, sosyal güvenlik sistemlerinin sürdürülebilirliğine ilişkin kaygıları artırmıştır. Türkiye'de de uzun yıllar boyunca süregelen sosyal güvenlik sistemi bütçe açıkları benzer endişelerin gündeme gelmesine yol açmaktadır. Uygulanan pek çok reform niteliğindeki düzenlemeye rağmen, Türkiye sosyal güvenlik sisteminin halen merkezi bütçeden yapılan yüksek miktardaki transferlere bağımlı olduğu görülmekte; bu durum, sistemin sürdürülebilirliği açısından etkili ve yenilikçi müdahalelere duyulan ihtiyacı ortaya koymaktadır. Bu çalışma, sosyal güvenlik sisteminde devlet katkısının alternatif yollarla finanse edilmesinin makroekonomik etkilerini analiz etmektedir. İki dönemli örtüşen kuşaklar modeli çerçevesinde yapılan analizler, sosyal güvenlik katkı oranı indirimiyle birlikte tüketim vergisi artışı veya diğer kamu harcamalarının düşürülmesinin, istihdam ve tasarruflar üzerinde olumlu etkiler yarattığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The globally aging population has raised concerns regarding the sustainability of social security systems. In Turkey, long-standing budget deficits in the social security system have led to similar concerns. Despite the implementation of numerous reform-oriented regulations, Turkey's social security system still heavily relies on substantial transfers from the central budget; this highlights the need for effective and innovative interventions to ensure its sustainability.This study analyzes the macroeconomic effects of financing state contributions to the social security system through alternative channels. The analyses conducted within the framework of a two-period overlapping generations (OLG) model reveal that a reduction in the social security contribution rate, accompanied by an increase in consumption taxes or a decrease in other public expenditures, generates positive effects on employment and savings.