Kira sözleşmelerinin genel hükümlerdeki olağanüstü fesih halleri
Extraordinary termination situations of rental agreements in general provisions
  1. Tez No: 958194
  2. Yazar: HATİCE TEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF BEYZA AKKANAT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu kapsamında genel hükümlerde kira sözleşmelerinin olağanüstü sona erme halleri kanunun 331-333 maddeleri arasında düzenlenmiştir. Türk Borçlar Kanunu'nun 331. maddesinde olağanüstü feshin genel sebebi olarak önemli sebeple fesih, 332. maddesinde kiracının iflası nedeniyle fesih ve 333. maddesinde kiracının ölümü nedeniyle feshe ilişkin düzenlemeler yer almaktadır. İşbu tez kapsamında, yukarıda belirtilen olağanüstü fesih sebepleri detaylı olarak incelenmiş, feshin şartları, sözleşmenin ne zamandan itibaren sonlandırılmış olacağı, tarafların yükümlülükleri ile feshin sonuçlarına dair ayrıntılı incelemeler yapılmıştır. Ayrıca tezin kapsamı yalnızca genel hükümlerde düzenlenen olağanüstü fesih halleri olduğundan özel türdeki kira sözleşmelerine dair özel hükümlere yalnızca değinilmiş olup anılan hükümler ayrıntılı olarak incelenmemiştir. Örneğin konut ve çatılı işyeri sözleşmelerinde kiracının ölümüne ilişkin 356. madde, ürün kirasında önemli sebeple feshe ilişkin 369. madde, kiracının iflasına ilişkin 370. madde ve kiracının ölümüne ilişkin 371. maddeler özel hüküm mahiyetinde olup tezimizin kapsamına dahil değildir.
Özet (Çeviri)
Under the Turkish Code of Obligations No. 6098, the extraordinary termination grounds for lease agreements are regulated in Articles 331-333. Article 331 of the Turkish Code of Obligations provides the general ground for extraordinary termination as termination for a significant reason, Article 332 regulates termination due to the tenant's bankruptcy, and Article 333 addresses termination due to the tenant's death. Within the scope of this thesis, the reasons for the extraordinary termination mentioned above have been examined in detail, the conditions of termination, from when the contract will be terminated, the obligations of the parties and the results of the termination have been examined in detail. Additionally, since the scope of the thesis is only extraordinary termination cases regulated in general provisions, special provisions regarding special types of lease agreements are only mentioned and the said provisions are not examined in detail. For example, Article 356 on the tenant's death in residential and roofed workplace leases, Article 369 on termination for a significant reason in agricultural lease agreements, Article 370 on the tenant's bankruptcy, and Article 371 on the tenant's death in specific types of leases are considered special provisions and are outside the scope of this thesis.