Teletıp uygulamalarında etik tartışmalar ve hukuki sorumluluk
  1. Tez No: 958195
  2. Yazar: TUĞÇE ÇELİK KARADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN SERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerinin, hızla gelişim göstermesi, sağlık alanında da köklü değişimlere neden olmuştur. Bunun bir sonucu olarak, sağlık hizmetinin uzaktan sunulması amacıyla teletıp uygulamaları birçok alanda faaliyete geçmiştir. Mesafenin ciddi bir problem arz ettiği durumlarda zorunlu bir ihtiyaç olan teletıp uygulamalarının, son yıllarda COVID-19 pandemisinin de etkisiyle kullanım koşulları esnetilmiştir. Dolayısıyla günümüzde, sağlık hizmetinin uzaktan sunulması, her zaman bir zaruret olmaktan çıkmış, tercih gereği de uygulanabilir hale gelmiştir. Bu gelişmeler, teletıp uygulamalarının yasal bir zemine oturma ihtiyacını doğurmuştur. Bu amaca özgü 2022 yılında, Uzaktan Sağlık Hizmetlerinin Sunumu Hakkında Yönetmelik yürürlüğe girmiştir. Aynı zamanda, teletıp uygulamalarının yüz yüze sağlık hizmetine kıyasla avantajları ve dezavantajları irdelenmiş ve bu dezavantajların yarattığı etik kaygılar gündeme gelmiştir. Sağlık hizmetleri, bireylerin bedensel ve ruhsal bütünlüğünün yanı sıra, özel hayatın gizliliği ve kişisel verilerin korunması gibi bir dizi hakkın korunmasını amaçlar. Bu haliyle sağlık hizmetleri, kamusal hizmet niteliğindedir. Dolayısıyla önemli bir hizmetin verilmesini amaçlayan teletıp uygulamalarında, hukuksal ve etik sorunların çözümü amacıyla çalışma yapılması gerektiği aşikardır. Böylece, teletıp uygulamalarının, hasta açısından etkin, faydalı ve güvenli hale getirilmesinin mümkün olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The rapid development of information and communication technologies has brought about significant transformations in the healthcare sector. As a consequence, telemedicine applications have been introduced across various fields to facilitate the remote delivery of healthcare services. In circumstances where distance presents a substantial obstacle, telemedicine emerges as an essential solution. In recent years, particularly under the influence of the COVID-19 pandemic, the regulatory conditions governing the use of telemedicine have been relaxed. As a result, remote healthcare delivery has evolved from being merely a necessity to a viable and preferred alternative in many cases. These advancements have underscored the need for a clear legal framework governing telemedicine practices. To address this, the Regulation on the Provision of Remote Healthcare Services was enacted in 2022. Simultaneously, the advantages and disadvantages of telemedicine in comparison to face-to-face healthcare services have been scrutinized, and the ethical concerns associated with its drawbacks have gained prominence. Healthcare services aim to safeguard a range of fundamental rights, including individuals' physical and mental integrity, the right to privacy, and the protection of personal data. Accordingly, healthcare constitutes a public service. Therefore, it is evident that legal and ethical challenges in telemedicine—given its role in delivering such essential services—necessitate comprehensive analysis and resolution. We believe that, through such researches, telemedicine can be rendered more effective, beneficial, and secure for patients.