Sinema fenerlerinin tasarımı, estetik ve teknik açıdan ülkeler arası bir karşılaştırma
The design of cinema displays (movie theatre marquees, cinema cutouts and banners), a comparison between countries of aesthetics and technologies
- Tez No: 958210
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK ÜRKMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalışmanın amacı 19. yüzyılın sonlarından günümüze kadar geçen süreçte hareketli görüntülerin sergilendiği geçici ve kalıcı mekanlardan sinema salonlarına, sinema reklamcılığının 1990'lara kadar önemli bir görsel iletişim malzemesi olarak kullanılmış olan sinema fenerlerinin nasıl ortaya çıktığı, tasarımın yapısını, üretimlerinde kullanılan malzemelerinin ve tekniklerinin ne olduğununa dair soruları grafik tasarım bağlamında araştırarak; elde edilen veriler üzerinden tasarım yapısı, malzeme kullanımı ve üretim tekniklerinde farklı ülkeler söz konusu olduğunda bir değişimin olup olmadığını, oluyorsa nerelerde olduğunu araştırmaktır. Çalışmada hareketli görüntü makinelerinin icat edildiği ülkelerden biri olması, sinemacılığın endüstrileşme süreci bakımında önde gelen ülkeler arasında olması ve yıldız sisteminin geliştirildiği ülke olması nedeniyle A.B.D, Avrupa Sinemasının merkezi olması, Lumier Kardeşlerin sinemaskopu geliştirmesi ve tanıtması nedeniyle sinema tarihinde önemli bir yeri olan Fransa, Türkiye ile Osmanlı döneminden kalan tarihi bağları olması ve komşu bir örnek olarak Yunanistan, Asya kıtasının merkezinde yer alan en büyük film endüstrilerinden Bollywood ve Tamil gibi büyük sinema endüstrilerine sahip olan Hindistan, Uzak Doğu sinemasının merkezlerinden biri olan Japonya ve farklı sinema feneri uygulamalarıyla günümüzde ön plana çıkan Gana sinemalarında üretilmiş olan sinema fenerleri, Türkiye sineması ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm araştırma konusunun ne olduğu ve bu konunun seçilme nedenlerinin açıklandığı giriş bölümüdür. İkinci bölüm literatür taramasına ayrılmıştır. Araştırma sürecinde sinema fenerlerinin tarihsel köklerinin nereden geldiğine, ne olduğuna, çalışma kapsamına alınan ülkelerde kimler tarafından yapıldığına, görseldilin kullanımına, kullanılan malzemelere ve üretim tekniklerine yönelik literatür taraması yapılmıştır.“Yöntem”başlığında toplanan üçüncü bölümde çalışmaya ait verilerin nasıl toplandığı ve verilerin deşifre edilmesinde hangi yöntemlerin kullanıldığı ve sinema fenerlerinin günümüzde kullanılmayan bir mecra olması nedeniyle çalışmanın yapılabilmesi ile ilgili yaşanan zorluklardan bahsedilmiştir.Dördüncü bölümde ilk olarak açık hava reklamcılığı bağlamında sinema fenerlerinin tarihsel köklerine yer verilmiş, sinema fenerlerinin nasıl geliştiği ve ne olduğuna dair bulgular Amerika Birleşik Devletleri'nde sinemanın gelişimi ve sinema reklamcılığı konuları kapsamında analiz edilmiştir. Çalışmanın bu bölümünde ayrıca çalışmaya dahil edilen ülkeler ve Türkiye kapsamında sinemanın endüstrileşme döneminin başlarında sinemacılık faaliyetleri, sinema salonlarının ile izleyicinin yapısına yönelik bulgulara yer verilmiştir. Sinema fenerlerinin kimler tarafından yapıldığı, üretimde kullanılan görsel dil, malzeme ve üretim tekniklerinin ne olduklarına ait bulgulara da yer verilen bölümde konuya dair sorular; sinema feneri üretimi ile uğraşmış afiş ustaları/ressamlar/üreticiler, koleksiyonerler, konu hakkında uluslararası alanada sergi hazırlamış müze yetkilileri ve akademisyenlerin yapmış oldukları çalışmalar, vermiş oldukları röportajlar değerlendirilerek, kendileriyle röportaj yapılmış böylece konu hakkındaki detaylara ulaşılarak kapsamlı bir çerçeve oluşturulması hedeflenmiştir. Çalışmaya dair sonuçların değerlendirildiği beşinci bölümde, elde edilen bulgular tasarım, malzeme ve üretim teknikleri bakımından karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate, within the context of graphic design, the emergence of cinema displays, which have served as an important visual communication tool from the late 19th century to the present day, from temporary and permanent venues for the exhibition of moving images to movie theatres, and from cinema advertising until the 1990s. The study examines the structure of their design, the materials and techniques used in their production. Using the data obtained, it investigates whether and, if so, where changes have occurred in design structure, material use, and production techniques across different countries. This study examines cinema displays produced in the following countries, in comparison with those of Turkish cinema: the United States, as one of the countries where motion picture cameras were invented, among the leading countries in the industrialization of filmmaking, and where the star system was developed; France, the center of European cinema, holds a significant place in cinema history due to the Lumier Brothers' development and introduction of the cinemascope; Greece, with its historical ties to Turkey dating back to the Ottoman period; India, located in the heart of the Asian continent and boasting major film industries such as Bollywood and Tamil; Japan, a center of Far Eastern cinema; and Ghana, a prominent cinema displays industry in history with its diverse applications. The thesis consists of five chapters. The first is an introduction that explains the research topic and the reasons for its selection. The second chapter is devoted to a literature review. The research process examines the historical origins of cinema lanterns, their characteristics, the countries where they were manufactured, the use of visual language, the materials employed, and the production techniques. The third section, titled“Method,”discusses how the data for the study were collected, the methods used to decipher the data, and the challenges faced in conducting the study due to cinema lanterns being an obsolete medium. The fourth section first examines the historical roots of cinema lanterns in the context of outdoor advertising. Findings regarding how cinema lanterns developed and what they are are analysed within the context of the development of cinema and cinema advertising in the United States. This section also includes findings on cinema activities, the structure of cinema halls, and audiences during the early industrialisation of cinema in the countries included in the study and in Turkey. This section also includes findings on who made cinema displays, the design, materials, and production techniques used in their production. Questions on the subject were asked, and interviews were conducted with poster artists/painters/producers involved in cinemadisplay production, collectors, museum officials who have organised international exhibitions on the subject, and academics. This section aims to provide detailed information on the subject and create a comprehensive framework. The fifth section evaluates the study's results and compares the findings in terms of design, materials, and production techniques.