Özel sağlık sigortası şirketlerinde vizyoner liderlik davranışlarının örgütsel çevikliğe etkisi
The effect of visionary leadership behaviours on organizational agility in private health insurance companies
  1. Tez No: 958211
  2. Yazar: AYTÜL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHVEŞ TARIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Amaç: Günümüzde işletmelerin içinde bulunduğu ortam, Dalgalanma (Volatilite), Belirsiz (Uncertain), Karmaşık (Complexity) ve Muğlak (Ambiguity) bileşenlerinden oluşan VUCA kavramı ile tanımlamaktadır.“Yeni normal”olarak nitelenen VUCA ortamında işletmelerin varlığını sürdürebilmesi ve rekabet üstünlüklerini koruyabilmeleri için geleneksel yönetim biçimlerinden sıyrılarak çevik örgüt yapısına evrilmeleri gerekmektedir. Çevik dönüşüm süreci bir değişim yönetimi olarak liderlerin rolünü öne çıkarmaktadır. Vizyoner liderlerin ise geleceğe yönelik vizyon iletişimi ile grup üyelerini ortak vizyon çerçevesinde hizalayabileceği ve değişim sürecini başarılı bir şekilde sağlayacağı belirtilmektedir. Yazında, örgütsel çeviklik ile incelenen liderlik tarzlarına yönelik çalışmalar bulunmaktadır. Sağlık sigortası şirketleri özelinde ise gerek örgütsel çeviklik gerekse örgütsel çeviklik ve vizyoner liderlik bağlamında incelenen çalışma olmadığı görülmektedir. Tüm bu bilgilerden hareketle, araştırmada özel sağlık sigortası şirketlerinde vizyoner liderlik davranışlarının örgütsel çeviklik üzerindeki etkisini incelemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, tanımlayıcı ve kesitsel olarak planlanmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul ilinde faaliyet gösteren sigorta şirketleri oluşturmaktadır. Araştırma verileri İstanbul ilinde faaliyet gösteren 13 özel sağlık sigorta şirketinde görev yapmakta olan 378 çalışandan anket yöntemi ile elde edilmiştir. Araştırmada kullanılan vizyoner liderlik ve örgütsel çeviklik ölçeklerin yapı geçerliliği doğrulayıcı faktör analizi ile test edilmiştir. Kavramsal yapıya ait boyutların korelasyon analizleri gerçekleştirilerek, araştırma modeli doğrultusunda oluşturulan hipotezleri test etmek üzere basit doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Bulgular: Araştırma bulgularına göre, vizyoner liderlik ile örgütsel çeviklik arasında orta düzeyde, pozitif yönde ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective:Today, the environment in which businesses operate is defined by the concept of VUCA, which consists of Volatility, Uncertainty, Complexity, and Ambiguity. In the VUCA environment referred to as the“new normal,”businesses must transition from traditional management models to an agile organizational structure in order to ensure their sustainability and maintain competitive advantage.The process of agile transformation emphasizes the role of leaders as agents of change management. It is suggested that visionary leaders can effectively guide group members through this change and transformation process by aligning them within the framework of a shared future vision communicated effectively. Although there are studies in the literature examining leadership styles in relation to organizational agility, no research has been found that specifically investigates organizational agility and the relationship between visionary leadership and organizational agility in the context of health insurance companies. In this regard, the aim of the study is to examine the effect of visionary leadership behaviors on organizational agility within private health insurance companies. Materials and Methods: This research was designed as a descriptive and cross-sectional study. The research population consists of insurance companies operating in Istanbul. Data were collected via survey from 378 employees working in 13 private health insurance companies located in Istanbul. The construct validity of the visionary leadership and organizational agility scales used in the study was tested through confirmatory factor analysis. Correlation analyses were conducted for the conceptual dimensions, and simple linear regression analysis was applied to test the hypotheses formulated in line with the research model.