Strengthening financial digital safety in the Metaverse
Metaverse'de finansal dijital güvenliğin güçlendirilmesi
  1. Tez No: 958209
  2. Yazar: OTUEKONG DAVID EKANEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF TEMÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, gelişmekte olan metaverse ortamında dijital finansal güvenliği artırmaya yönelik çözümleri araştırmaktadır. Bankacılık hizmetlerinin sanal gerçeklik (VR), artırılmış gerçeklik (AR) ve karma gerçeklik (MR) gibi genişletilmiş gerçeklik teknolojilerini giderek daha fazla benimsemesiyle birlikte, finansal işlemleri tehdit eden yeni güvenlik açıkları ortaya çıkmaktadır. Yapay zekânın 5G ağlarıyla entegrasyonu ise bu dijital sınırda hem fırsatları hem de güvenlik zorluklarını artırmaktadır. Nicel bir yaklaşım benimseyen araştırma, 350 bankacılık profesyoneliyle finansal güvenlik önlemlerine ilişkin bir anket gerçekleştirmiştir. Anket, demografik veriler toplamış, güvenlik çözümlerinin algılanan faydalarını değerlendirmiş ve güvenlik iyileştirmelerini etkileyen faktörleri incelemiştir. Ki-kare testleri, teknoloji kullanım düzeyleri ile algılanan güvenlik etkinliği arasındaki ilişkileri analiz etmiştir. Temel bulgular, katılımcıların %59,7'sinin çok faktörlü kimlik doğrulamayı, %56,8'inin ise gelişmiş şifreleme yöntemlerini güçlü bir şekilde desteklediğini ortaya koymuştur. Ancak analizler, metaverse benimseme düzeyleri ile algılanan finansal güvenlik arasında anlamlı bir korelasyon olmadığını göstermiştir (p=0,084). Bu sonuçlar, teknik çözümlerin kullanıcı eğitimi ve düzenleyici standartlarla birleştirildiği entegre güvenlik çerçevelerinin gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates solutions for enhancing digital financial security in the emerging metaverse environment. As banking services increasingly adopt extended reality technologies - including virtual reality (VR) for immersive digital environments, augmented reality (AR) for overlaying digital information on the physical world, and mixed reality (MR) that blends and interacts with real-world elements - new vulnerabilities threaten financial transactions. The integration of AI with 5G networks further compounds both the opportunities and security challenges in this digital frontier. Using a quantitative approach, the research surveyed 350 banking professionals about financial safety measures. The questionnaire collected demographic data, assessed perceived benefits of security solutions, and examined factors influencing safety improvements. Chi-square tests analyzed relationships between technology usage levels and perceived security effectiveness. Key findings revealed strong support for advanced security measures, with 59.7% of respondents strongly endorsing multi-factor authentication and 56.8% favoring advanced encryption methods. However, analysis showed no significant correlation between metaverse adoption levels and perceived financial safety (p=0.084). These results highlight the need for integrated security frameworks combining technical solutions with user education and regulatory standards.