İbnü'l-Cevzî'nin Zâdü'l-Mesîr isimli tefsirinde ahkâm âyetlerine yaklaşımı (İbâdetler örneği)
İbnü'l-Cevzî's approach to the verses of the rules in his tafsir named Zâdü'l-Mesîr (Example of worships)
  1. Tez No: 958231
  2. Yazar: MUHAMMED MAŞUK ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP BIYIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Ahkâm âyetleri, İslâm hukukunda ibâdât, muâmelat ve ukûbat bölümlerinden oluşmaktadır. Bu çalışmada, Ebu'l-Ferec İbnü'l-Cevzî'nin (ö.597/1201) oldukça zengin muhtevaya sahip Zâdü'l-Mesîr fî ʿİlmi't-Tefsîr adlı tefsirinde, ibâdât örneğinde ahkâm âyetlerine yaklaşımı ele alınmıştır. İbnü'l-Cevzî'nin ahkâm âyetlerini nasıl yorumladığı, bu yorumlarda hangi üslûp ve yöntemler kullandığı incelenmiştir. Çalışma giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde İbnü'l-Cevzî'nin hayatı, ilmi yönü ve tefsir metodu ele alınmıştır. Her ne kadar eser, rivayet tefsiri örneği olarak kabul edilse de müellifin eserinde dirayet yöntemini de oldukça fazla kullandığı görülmektedir. Bu bölümde eserin rivayet ve dirayet yönü tanıtılmıştır. İkinci bölümünde ise İbnü'l-Cevzî'nin eserinde ibâdât (ibadetler) örneğinde ahkâm âyetlerine yaklaşımı ve bu âyetleri nasıl yorumladığı araştırılmıştır. İbnü'l-Cevzî, ahkâm âyetlerini açıklarken bu alanda tanınmış âlimlerin görüşlerini aktarmıştır. Özellikle sahabe, tâbiûn, selef âlimleri ve mezhep imamlarının görüşlerini nakletmiştir. Hanbelî mezhebine bağlı olduğu halde hüküm ifade eden âyetleri diğer mezhepleri de kapsayacak şekilde geniş çerçevede ele almıştır. Ayrıca bazen lügavî değerlendirmelerde bulunmuş bazen de soru-cevap gibi yöntemler kullanarak âyetleri yorumlamıştır. Hükümlerle ilgili rivayetleri aktardıktan sonra fasıl başlıkları açarak konuya dair değerlendirmelerde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Verses of legal rulings in Islamic law consist of the sections of worship, transactions, and ukûbat. This study examines Abu'l-Feraj Ibn al-Jawzi's (d. 597/1201) approach to legal ruling verses, using the example of worship in his rich commentary, Zad al-Masir fî 'Ilmi't-Tafsir. Ibn al-Jawzi's interpretation of legal ruling verses and the style and methods he employed in these interpretations are examined. The study consists of an introduction and two sections. The first section examines Ibn al-Jawzi's life, scholarly perspective, and exegetical method. Although the work is considered an example of narrated exegesis, the author also makes considerable use of the method of discernment. This section introduces the work's narrative and discernment aspects. The second section explores Ibn al-Jawzi's approach to the ruling verses in his work, using the example of acts of worship (ibadāt) as an example, and his interpretation of these verses. In explaining the ruling verses, Ibn al-Jawzi cited the views of renowned scholars in this field. He particularly cited the views of the Companions, Tabi'un, Salaf scholars, and the imams of the schools of thought. Although he adhered to the Hanbali school of thought, he examined the ruling verses within a broader framework, encompassing other schools of thought. He also sometimes offered linguistic interpretations and sometimes interpreted the verses using methods such as question-and-answer. After quoting the narrations related to the rulings, he opened chapters and offered assessments on the subject.