Abdurrahmân İbnü'l-Cevzî ve tefsirdeki metodu
Abd al-Rahmân İbn al-Jawzi and his method in the commentary
  1. Tez No: 162107
  2. Yazar: NEFİSE KARACA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET“Abdurrahman İbnü'l-Cevzî ve Tefsirdeki Metodu”isimli bu çalışmada İbnü'l-Cevzî'nin (510-597/1116-1201) hayatı, eserleri ve tefsiri çeşitli yönleriyle ele alınıp incelendi. Çalışma esnasında, Kur'an-ı Kerim, tefsir, hadis, lügat ve biyografi kaynaklarından istifade edildi. Çalışmamız bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında, araştırmanın önemi ve metodu hakkında bilgi verildi. Birinci Bölüm'de, İbnü'l-Cevzî'nin hayatı, eserleri, Zâdü'l-Mesîr'in genel özellikleri ve kaynakları incelendi. İkinci Bölüm'de ise, Zâdü'l-Mesîr rivayet ve dirayet tefsiri açısından ele alındı. Sonuç kısmında ise çalışmadan elde edilen sonuçlar anlatıldı. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, titled“'Abd al-Rahmân Ibn al-Jawzî and His Method in the Commentary”, Ibn al-Jawzî's life (510-597/1116-1201), his works and his commentary were examined from the different aspects. Here, from The Holy Quran, tafsîr, hadîth, dictionaries and biography sources were benefited. Our study consists of an introduction and two chapters. In the introduction, the aim and the method of the thesis were analyzed. In the first chapter, the Ibn al-Jawzî's life, his works, general features of Zâd al-Masîr and Zâd al-Masîr's sources were examined. In the second chapter, Zâd al-Masîr was examined from the view points of al-Tafsîr bi'1-Rivâyah and al-Tafsîr bi'1-Dirâyah. Finally, the results that got from this thesis were explained. VII