Urban armature in the context of Late Antique elite houses: Aphrodisias, Ephesos, Sagalassos
Geç Antik elit konutları bağlamında kentsel armature: Aphrodisias, Ephesos, Sagalassos
  1. Tez No: 958232
  2. Yazar: ELİF BİLGE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LALE ÖZGENEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Mimarlık, Sanat Tarihi, Archeology, Architecture, Art History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 443
Özet
William MacDonald, armature kavramını, Roma İmparatorluğu genelinde İmparatorluk döneminden Geç Antik Çağ'a kadar biçim ve içerik değiştirerek kentlere farklı şekillerde nüfuz eden, dolayısıyla her biri kendine özgü kentsel kimlikler yaratan, esnek ve uyarlanabilir bir mekânsal sistem olarak tanımlar. Bu sistem, sütunlu ya da sütunsuz caddeler, teraslar, rampalar, merdivenler, kemerler, ara sokaklar, girintiler, kapılar ve meydanlar gibi birbirine bağlı hareket arterlerinden oluşan bir ağ şeklinde kent boyunca akıcı biçimde uzanarak, yapıları, simge anıtları ve açık alanları birbirine entegre eder. MacDonald'ın kent morfolojisi çalışmalarına getirdiği önemli bir kavramsal açılım, konutları bu sistemin bir parçası ve uzantısı olarak değerlendirmesidir. Bu tez, Afrodisias, Efes ve Sagalassos'ta yer alan Geç Antik Çağ seçkin konutlarını, kentsel armature ile olan ilişkileri üzerinden ele alınarak, bu konutların şehir mekânıyla kurduğu süreklilikler, farklılıklar ve adaptasyon biçimlerini tartışır. Özellikle 5. ve 6. yüzyıllara tarihlenen ve karmaşık mekânsal organizasyonları ile zengin dekoratif programlara sahip görkemli evlere odaklanarak, bu konutları İmparatorluk döneminin mekânsal kodlarının dönüşümleri içinde kent yaşamının sürekliliğini sağlayan temel kentsel bileşenler olarak değerlendirilir. Aldo Rossi'nin“kentsel eser”, Amos Rapoport'un“anlam düzeyleri”ve Spiro Kostof'un“kültürel anlam deposu”ve“kentsel süreç”gibi teorik kavramlarından yola çıkarak, bu çalışma Geç Antik Çağ elit konutlarının, kentsel armature içindeki temel düğüm noktaları olduğunu; mekânsal ilişkiler ağı, yer oluşturma ilkeleri ve kentsel çevreye biçim ve kimlik kazandıran görsel anlatılar açısından inşa edilmiş çevrenin yoğunlaştırılmış bir özetini sunduğu ve böylece yapılı çevrenin bir uzantısı olduğunu belgeler ve tartışır.
Özet (Çeviri)
The 'armature', introduced by William MacDonald, was a flexible and adaptable spatial system that permeated urban neighborhoods in different ways, changing its form and content, creating unique urban identities across the Roman Empire from the Imperial period to Late Antiquity. It was a web of such connected urban movement arteries as colonnaded and/or non-colonnaded avenues, terraces, ramps, staircases, arcades, alleys, recesses, gates and plazas, fluidly connected and ran throughout the city, integrating buildings, landmarks and monuments. A key innovation in MacDonald's armature approach to analyzing Roman urban morphology is the inclusion of domestic context as part of and an extension of the armature system. This thesis uses the concept of the 'urban armature' to argue for the commonalities, differences, and continuities in the spatial structure of elite houses and the city during Late Antiquity, using Aphrodisias, Ephesos, and Sagalassos as examples. It focuses on the 5th and 6th century phases of houses distinguished with complex plans, generous decoration and distinct locations, to place them within the context of cities' armatures. Drawing on complementary concepts, such as 'urban artifacts,' 'levels of meanings', 'repository of cultural meaning,' and 'urban processes' introduced by Aldo Rossi, Amos Rapoport and Spiro Kostof, the study argues that elite residences in Late Antiquity were pivotal nodes of urban armatures, representing a condensed summary and continuation of the built environment in terms of the network of spatial relationships, place-making principles, decorative programs and visual narratives that gave form and identity to the built environment.