Tekstil baskıcılığında sürdürülebilir yaklaşımların araştırılması
Investigation of sustainable approaches in textile printing
  1. Tez No: 958260
  2. Yazar: ÖZLEM DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU YAVAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Tekstil endüstrisinde çevresel etkilerin azaltılması ve kaynak kullanımının daha verimli hale getirilmesi, sürdürülebilir üretim politikalarının temel hedefleri arasında yer almaktadır. Bu doğrultuda gerçekleştirilen bu çalışmada, reaktif ve pigment baskı sürecinde hem kimyasal tüketimini hem de enerji ihtiyacını azaltmaya yönelik iki temel yaklaşım değerlendirilmiştir. Gama ışınlamasının, selüloz yapısında meydana getirdiği fiziksel ve kimyasal değişimler sayesinde, boyarmadde alımı ve renk verimliliği üzerindeki etkileri kapsamlı şekilde incelenmiştir. Reaktif baskılarda yaygın olarak kullanılan ve çevreye yüksek miktarda azotlu atık bırakan üre kimyasalına alternatif olabilecek sürdürülebilir nitelikteki yardımcı kimyasalların kullanımı araştırılmıştır. Bu kapsamda, çevre dostu formülasyonlar denenerek baskı kalitesi, renk verimi ve haslık özellikleri açısından değerlendirmeler yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, gama ışınlamasının, boya türüne göre değişmekle beraber özellikle pigment baskıda, 5kGy'e kadar olan dozlarda, etkili olduğunu göstermiştir. Özellikle 40 kGy dozdan fazlası, mukavemette %30 oranında azalmaya sebep olduğu için önerilmemektedir. Üre alternatifi kullanılan kimyasalların üre kullanımını düşürmeye yardımcı olabileceği, üre alternatifi olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. Araştırma sonuçları; hem gama ışınlamasıyla yapılan ön işlemin hem de üre alternatifi kimyasalların uygun koşullarda optimize edilerek kullanılabileceğini göstermiştir. Böylece baskı sürecinde hem çevresel yükün azaltılması hem de enerji ve kimyasal tüketiminin düşürülmesi mümkün hale gelmiştir. Bu çalışma, sürdürülebilir tekstil baskıcılığına katkı sağlayabilecek yenilikçi yöntemlerin uygulanabilirliğini ortaya koymakta ve gelecekteki araştırmalar için bilimsel bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the textile industry, reducing environmental impact and improving resource utilisation are among the fundamental goals of sustainable production policies. In this study, two fundamental approaches aimed at reducing chemical consumption and energy requirements in reactive and pigment printing processes were evaluated. The effects of gamma irradiation on dye uptake and colour yield were examined in detail, given the physical and chemical changes it induces in the cellulose structure. The use of sustainable auxiliary chemicals as an alternative to urea — a chemical commonly used in reactive printing that releases large quantities of nitrogenous waste into the environment — was investigated. In this study, environmentally friendly formulations were tested and evaluated in terms of print quality, colour yield and fastness properties. The results show that gamma irradiation is effective, particularly in pigment printing, at doses up to 5 kGy, although this varies depending on the type of dye. Doses exceeding 40 kGy are not recommended, as they cause a 30% loss in strength. It has been concluded that chemicals using urea alternatives may help reduce urea usage and can be used as urea alternatives. Both gamma irradiation pretreatment and urea alternative chemicals were demonstrated to be optimisable and usable under appropriate conditions. This makes it possible to reduce the environmental burden, as well as energy and chemical consumption, in the printing process. This study demonstrates the feasibility of innovative methods that can contribute to sustainable textile printing, providing a scientific basis for future research.