Yeni nesil Alkenil-benzotiyofen türevlerinin biyolojik aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of biological activities of new generation Alkenyl-benzothiophene derivatives
  1. Tez No: 958262
  2. Yazar: SHAYESTEH POORHOSEIN GHAZI MAHALEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Kanser, günümüzde öncelikli bir sağlık sorunu olup, kanser hücrelerinin tedavilere direnç geliştirmesi tedavi süreçlerini karmaşıklaştırmaktadır. Bu nedenle, etkili ve yenilikçi antikanser ajanların geliştirilmesi kritik önem taşımaktadır. Heterosiklik bileşikler, özellikle kükürt içeren benzotiyofen türevleri, biyolojik aktiviteleri nedeniyle ilaç tasarımında öne çıkan yapılardır. Bu çalışmada Sonogashira reaksiyonu ile sentezlenen yeni alkenil benzotiyofen türevlerinin biyolojik aktiviteleri kapsamlı şekilde incelenmiştir. Sitotoksisite (MTT), hücre göçü ve yara iyileşme testleri, Q37 ve Q48 bileşiklerinin kanser hücrelerinde belirgin antiproliferatif ve antiinvaziv etkiler sergilediğini göstermiştir. Annexin V boyama ve qRT-PCR analizleri, bu bileşiklerin BCL2, BAX, CASP 3, CASP 8, CASP 9 ve P53 gen ekspresyonlarını düzenleyerek apoptozu etkin biçimde indüklediğini ortaya koymuştur. LPS ile uyarılan RAW264.7 makrofaj hücre hattında Q35, Q37, Q40, Q41, Q44, Q46 ve Q49 bileşiklerinin nitrik oksit üretimini ve proinflamatuvar genlerin (TNF-α, COX-2, iNOS, IL-6) ekspresyonunu baskıladığı; buna karşılık Q42, Q48 ve Q64'ün inflamatuvar yanıtı artırdığı belirlenmiştir. Ayrıca bazı bileşiklerin IL-10 ekspresyonunu anlamlı düzeyde yükselttiği tespit edilmiştir. Bulgular, özellikle Q37 ve Q48'in güçlü antikanser ve antienflamatuvar potansiyel taşıdığını ve ileri preklinik/klinik çalışmalar için umut vadettiğini göstermektedir. Bu çalışma, benzotiyofen türevlerinin kanser tedavisinde yeni terapötik hedefler olarak değerlendirilebileceğine yönelik önemli veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cancer remains a major health challenge, and the acquisition of resistance by cancer cells to current therapies further complicates treatment strategies. Therefore, the development of effective and innovative anticancer agents is of critical importance. Heterocyclic compounds, particularly sulfur-containing benzothiophene derivatives, have emerged as promising scaffolds in drug design due to their diverse biological activities. In this study, the biological properties of novel alkenyl benzothiophene derivatives synthesized via the Sonogashira reaction were comprehensively investigated. Cytotoxicity (MTT), cell migration, and wound-healing assays demonstrated that compounds Q37 and Q48 exerted significant antiproliferative and anti-invasive effects on cancer cells. Annexin V staining and qRT-PCR analyses revealed that these compounds effectively induced apoptosis by modulating the expression of BCL2, BAX, Caspase 3, Caspase 8, Caspase 9, and P53 genes. In LPS-stimulated RAW264.7 macrophages, compounds Q35, Q37, Q40, Q41, Q44, Q46, and Q49 markedly suppressed nitric oxide production and the expression of pro-inflammatory genes (TNF-α, COX-2, iNOS, IL-6), whereas Q42, Q48, and Q64 were found to enhance the inflammatory response. Additionally, certain compounds significantly increased IL-10 expression. Overall, these findings highlight the potent anticancer and anti-inflammatory potential of Q37 and Q48, indicating their promise for further preclinical and clinical investigations. This study provides valuable insights into the potential of benzothiophene derivatives as novel therapeutic candidates for cancer treatment.