Nanopartikül katkılı epoksi reçinelerin aşınma davranışlarının incelenmesi
An investigation of wear behavior of nanoparticle added epoxy resins
  1. Tez No: 958263
  2. Yazar: BERAT SUVAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ÖZENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışmasında, epoksi reçine içerisine farklı oranlarda ( %1–%5) nanokil, halloysit nanotüp (HNT) ve tungsten karbür (WC) partikülleri eklenerek elde edilen nanokompozitlerin aşınma davranışları incelenmiştir. Numuneler mekanik ve gezegensel santrifüj karıştırma yöntemleriyle hazırlanmış, deneyler blok-disk düzeneğinde ASTM G77-05 standardına göre 60, 120 ve 180 N yüklerde, 500 ve 1000 m kayma mesafelerinde gerçekleştirilmiştir. Saf epoksinin aşınma direncinin düşük olduğu, yük ve kayma mesafesi arttıkça ağırlık kaybının belirgin şekilde yükseldiği görülmüştür. Nanokil katkısında %2 oranı optimum sonuç verirken, daha yüksek oranlarda aglomerasyon nedeniyle performans düşmüştür. WC katkısı her iki yöntemde de en etkili iyileştirici olmuş, özellikle %2–%4 aralığında aşınma değerlerini minimuma indirmiştir. HNT katkısında ise optimum oran yük seviyesine bağlı değişmiş; düşük yükte %1–%2, yüksek yükte %4 en iyi sonuçları sağlamıştır. Santrifüj yöntemi partiküllerin daha homojen dağılmasını sağlasa da yüksek katkı oranlarında topaklanma nedeniyle uzun mesafede kayıplar artmıştır. Genel olarak, düşük ve orta katkılar optimum performansı vermişt
Özet (Çeviri)
This thesis study investigated the wear behaviour of nanocomposites obtained by adding different ratios (1–5%) of nanoclay, halloysite nanotubes (HNTs) and tungsten carbide (WC) particles to epoxy resin. The samples were prepared using mechanical and planetary centrifugal mixing methods. The experiments were carried out on a block-on-disk test rig in accordance with ASTM G77-05 standard, applying loads of 60, 120 and 180 N and sliding the samples over distances of 500 and 1000m. Pure epoxy was found to have low wear resistance and weight loss was observed to increase significantly with higher loads and sliding distances. For nanoclay reinforcement, a 2% addition provided the best results, whereas higher ratios led to reduced performance due to agglomeration. The addition of WC was found to be the most effective in improving wear resistance in both methods, particularly within the 2–4% range, minimising wear values. For HNT, the optimal ratio depended on the load level: 1–2% produced the best results at low loads, whereas 4% was more effective at high loads. While the centrifugal method ensured more homogeneous particle dispersion, increased losses were observed over longer sliding distances at higher filler contents due to agglomeration. Overall, low to moderate filler contents provided optimum performance.