Yeni nesil cam-ionomer sistemin in-vivo ve insitu değerlendirilmesi
- Tez No: 48669
- Danışmanlar: PROF.DR. METE ÜÇOK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Vitremer isimli üçlü polimerize bir hibrid iyonomerin pulpa-den- tin kompleksi üzerinde etkileri, yaşları 10-22 arasında değişen hastaların ortodontik nedenle çekimine karar verilmiş küçük azı dişlerinde incelendi. Dişlerin vestibül yüzeylerinde hazırlanan 5. sınıf kaviteler; 3-5, 30±3 ve 90±10 günlük üç gözlem grubuna ayrıldı. Her bir gözlem grubundaki 10 dişe test materyali (Vitremer), 5 dişe negatif kontrol maddesi (çinkooksit öjenol simanı) ve 5 dişe de pozitif kontrol materyali (silikat simanı) uygu¬ landı. Belirtilen gözlem süreleri sonunda çekilen dişlerden alınan kesitler; hematoksilen ve eozin, Masson'un trikrom boyası ve bakteri tespiti için Taylor'un modifiye Brenn-Brown boyası ile boyandıktan sonra ışık mikros¬ kobunda incelendi. 3-5 günlük kısa dönemde deney ve negatif kontrol grubu örnekle¬ rinde, kavite preparasyonuna bağlı olabilecek hafif histolojik değişimler gözlendi. Deney ve negatif kontrol grubu örnekleri arasında anlamlı bir fark tespit edilmedi. 3-5 günlük gözlem grubunda silikat simanı uygulanmış dişlerde ileri derecede histolojik değişiklikler gözlendi. 30 günlük gözlem grubunda çinkooksit öjenol simanı uygulanan dişlerde, 3-5 günde görülen histolojik değişimlerin büyük ölçüde geriye döndüğü saptandı. Deney grubunda ise, 3-5 günde ortaya çıkan hafif derecedeki histolojik değişimlerin, bazı ilerleyici ancak periferik pulpaya sınırlı değişimlere dönüştüğü izlendi. Silikat simanı uygulanmış dişlerde 30 gün sonunda, 3-5 günde görülen119 ilerî derecedeki histolojik değişimlerin daha da arttığı gözlendi. 90±10 gün¬ lük gözlem grubunda negatif kontrol örneklerinde çinkooksit ojenol simanına bağlı olarak pulpada orta derecede yapı bozukluğu tespit edildi. Silikat simanı uygulanmış pozitif kontrol grubu dişlerde, 1. aydaki irreversibl izlenimi veren şiddetli reaksiyonların 3. aya doğru ilerleyici özelliğini kaybederek, düzensizde olsa pulpanın bir onanma yöneldiği izlendi. 3 aylık deney grubunda ise, hafif dereceden orta dereceye değişen pulpa reaksiyonları gözlendi ve bu materyalin pulpanın iyileşme düzenini bozmadığı ve biyolojik uygunluğunun iyi olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
120 SUMMARY The effects of a tri-cure hybrid glass ionomer named Vitremer on pulp-dentin complex were examined on premolar teeth of the patients aged between 10-22, which had to be extracted because of orthodontic treatment. The class 5 cavities prepared on the vestibule surfaces of teeth were divided into 3 observation groups; 3-5, 30±3 and 90±10 day groups. In each observation group; test material (Vitremer) were applied on 10 teeth, negative control material (zinc oxide-eugenol cement) were applied on 5 teeth and positive control material (silicate cement) were applied on 5 teeth. The sections of the extracted teeth at the end of the determined observation periods were examined under the light microscope after they were stained with“Hematoxylin”and“eosin”, Masson's Trichrome stain and for the determination of bacteria, with Taylor's modified Brenn-Brown stain. During a short period of 3-5 days, slight histological changes according to the preparation of the cavity were observed at the experimental and.negative control group samples. No significant difference was determined between the experimental and negative control group samples. Severe histological differences were observed in the silicate cement applied teeth of the 3-5 day observation group. The121 histological differences observed in 3-5 days returned almost to their first stages in the ZOE (zinc oxide-eugenol cement) applied teeth of the 30 day observation group. It was determined that in the experimental group the histological differences observed in 3-5 days turned into some progressive but bounded by the peripheral pulp differences. It was determined that in the silicate cement applied teeth the histological differences observed in 3-5 days got worse after 30 days.“Moderate”structural changes were determined according to ZOE (zinc-oxide eugenol cement) at the negative control samples of the 90± day observation group. It was observed as an irreversible severe pulp reactions after the 1st month lost their progressivity before the 3rd month and leaded to an unregular repair of the pulp, at the silicate cement applied positive control group teeth. From slight to none pulp reactions were determined at the 3 month experimental group and reached us to the conclusion that this material did not disturb the healing of the pulp and that the biocompatibility of this material was appropriate. No bacteria were found at the walls and at the base of the cavity or in dentin tubules of the sections stained with the Brenn-Brown method.