FoMo (Gelişmeleri kaçırma korkusu) sosyal medya marka etkinliklerine katılımı üzerinde etkisi ve kuşak farklılıkları
The impact of FoMo (Fear of missing out) on participation in social media brand events and generational differences
  1. Tez No: 958265
  2. Yazar: TUNAHAN SÜHA SALAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma, bireylerin gelişmeleri kaçırma korkusu (FoMO) düzeylerinin sosyal medya marka etkinliklerine katılım üzerindeki etkisini ve kuşaklara göre farklılık gösterip göstermediğini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Teorik çerçevede FoMO, bireysel FoMO ve sosyal FoMO olmak üzere iki alt boyutta ele alınmış; sosyal medya marka etkinliklerine katılım ise etkileşim, kişiselleştirme, bilgilendiricilik, trend olma ve ağızdan ağıza iletişim olmak üzere beş alt boyutta değerlendirilmiştir. Araştırmada nicel yöntem benimsenmiş, veriler yüz yüze ve çevrimiçi olarak Google Forms aracılığıyla 379 katılımcıdan toplanmıştır. Elde edilen veriler üzerinde faktör analizi, güvenilirlik testi, normallik analizi, çoklu regresyon ve manova analizleri uygulanmıştır. Araştırmanın kuramsal temeli, sosyal medya pazarlaması, gelişmeleri kaçırma korkusu (FoMO) ve kuşak farklılıkları bağlamında şekillendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines whether individuals' Fear of Missing Out (FoMO) levels influence their participation in social-media brand events and whether this influence differs across generations. Within the theoretical framework, FoMO is addressed in two sub-dimensions—personal FoMO and social FoMO—while participation in brand events on social media is assessed across five sub-dimensions: interaction, personalisation, informativeness, trendiness and word-of-mouth communication. A quantitative research design was adopted, and data were collected from 379 respondents through both face-to-face surveys and online questionnaires administered via Google Forms. The dataset was analysed using factor analysis, reliability testing, normality assessment, multiple regression and Manova. The research is grounded in the intersections of social-media marketing, Fear of Missing Out and generational differences.