Design of a compact gan-based four-switch buck-boost converter for supercapacitor integration in missile applications
Füze uygulamalarında süperkapasitör entegrasyonu için kompakt gan tabanlı dört anahtarlı alçaltıcı-yükseltici dönüştürücü tasarımı
  1. Tez No: 958266
  2. Yazar: HUZEYFE HİNTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN TAMYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Makinaları ve Güç Elektroniği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez, füze uygulamalarında süperkapasitör entegrasyonuna yönelik kompakt bir GaN tabanlı dört anahtarlı buck-boost dönüştürücünün tasarımını ve uygulamasını sunmaktadır. Çalışma, füze sistemlerinde güç kaynağı olarak kullanılan termal bataryalara alternatif bir çözüm geliştirmeyi amaçlamaktadır. Termal bataryaların tek kullanımlık olması, yüksek maliyeti ve değişken operasyonel konseptlere uyum sağlayamaması nedeniyle alternatif bir enerji yönetim sistemi geliştirilmesi gerekmektedir. Çalışma, öncelikle füze sistem gereksinimlerini belirleyerek ve süperkapasitörler hakkında bilgi vererek başlamaktadır. Daha sonra, enerji hesaplamaları detaylı olarak yapılmakta ve uygun süperkapasitörler seçilmektedir. Süperkapasitörlerde depolanan enerjinin verimli şekilde kullanılabilmesi için dört anahtarlı bir buck-boost dönüştürücünün kullanılması gerektiği belirlenmiş ve bu yapının çalışma prensipleri açıklanmıştır. İlk olarak, entegre FET tabanlı dört anahtarlı buck-boost dönüştürücüye dayalı bir çözüm değerlendirilmiştir. Ancak bu çözümde yüksek akım yüklerini taşıma kapasitesinin sınırlı olması, düşük verimlilik ve yetersiz termal yönetim gibi kısıtlamalar ortaya çıkmıştır. Bu kısıtlamaları aşmak için GaN tabanlı dört anahtarlı bir buck-boost dönüştürücü çözümü önerilmiştir. GaN tabanlı mimari, daha yüksek gerilim ve akım ihtiyaçları için esnek çözümler sunarak termal stresi azaltmakta ve verimliliği artırmaktadır. Tasarım, simülasyonlar ve donanım uygulamaları ile doğrulanmıştır. Son olarak, deneysel kurulum ve elde edilen sonuçlar sunulmaktadır. Çalışma, süperkapasitör entegrasyonu için GaN tabanlı dört anahtarlı bir buck-boost dönüştürücünün kullanımının füze uygulamalarında kompakt, şarj edilebilir, düşük maliyetli ve güvenilir bir çözüm sunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the design and implementation of a compact GaN-based four-switch buck-boost converter tailored for supercapacitor integration in missile applications. The study aims to develop an alternative solution for using thermal batteries as a power source in missile systems because of their single-use nature, higher cost, and inability to adapt to varying operational concepts. The study starts by specifying missile system requirements and providing information about supercapacitors as a power source. Then, energy calculations are made in detail, and suitable supercapacitors are selected. To utilize the energy in the supercapacitors, the use of a four-switch buck-boost converter is determined, and its operation is explained. Firstly, a solution based on an integrated FET four-switch buck-boost converter has been evaluated. However, limitations in this solution, like handling higher current loads, low efficiency, and lower thermal management, have emerged. To overcome these limitations, a GaN-based four-switch buck-boost converter solution is proposed. The GaN-based architecture offers flexible solutions for higher voltage and current needs, lowers thermal stress, and increases efficiency. The design is validated through simulations and hardware implementations. Finally, the experimental setup and results are presented. The study concludes that using a GaN-based four-switch buck-boost converter for supercapacitor integration offers a compact, rechargeable, low-cost, and reliable solution in missile applications.