Mimari tasarımda plan özelliklerinin deprem yükleri kapsamında incelenmesi
An examination of plan characteristics in architectural design within the scope of seismic loads
  1. Tez No: 958289
  2. Yazar: LEYLA GÜNDOĞDU TURHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Türkiye, aktif tektonik kuşakta yer alması nedeniyle yüksek derecede sismik risk taşıyan ülkeler arasında bulunmaktadır. Ülke genelinin yaklaşık %45'i birinci derece deprem bölgesi içerisinde yer almakta olup, bu bölgelerde meydana gelen depremler ciddi yapısal hasarlara ve can kayıplarına neden olabilmektedir. Bu doğrultuda, yapıların deprem etkilerine karşı güvenliğini artırmak amacıyla atılması gereken adımlar büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, depremler sonucunda ortaya çıkan yapısal hasarları en aza indirgeyebilmek için mimari tasarım kararlarının, özellikle plan düzlemindeki düzensizliklerin yapı davranışına olan etkilerini ortaya koymaktır. Yapının strüktürel sistem özellikleri kadar mimari planlamada yapılan tercihler de sismik performansı doğrudan etkilemektedir. Çalışma kapsamında, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY 2018) ve ilgili literatür ışığında, plan düzlemindeki düzensizlikler arasında yer alan burulma düzensizliği, döşeme süreksizliği ve planda girinti-çıkıntı bulunması düzensizlikleri ele alınmıştır. Her bir düzensizlik türü için farklı geometrik özelliklere sahip beşer model tasarlanmış ve bu modeller STA4CAD programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Analiz sonuçları doğrultusunda, burulma oranları, eleman kesit yetersizlikleri gibi kriterler değerlendirilmiş, düzensizliklerin yapıların sismik performansı üzerindeki etkileri karşılaştırmalı olarak ortaya konmuştur. Bu analizler, mimari tasarım aşamasında alınan kararların deprem güvenliği açısından kritik rol oynadığını göstermektedir. Sonuç olarak, yapıların strüktür tasarımlarının önemi olduğu kadar mimari tasarım kararlarının da yapıların deprem güvenliği açısından belirleyici bir unsur olduğu açıkça ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Due to its location within an active tectonic zone, Turkey is among the countries with a high seismic risk. Approximately 45% of the country's territory lies within the first-degree earthquake zone, where earthquakes can cause significant structural damage and loss of life. In this context, the measures to be taken to enhance the safety of structures against seismic effects are of great importance. The primary objective of this study is to elucidate the effects of architectural design decisions, particularly plan irregularities, on structural behavior in order to minimize structural damage resulting from earthquakes. Architectural planning preferences directly influence seismic performance as much as the characteristics of the structural system itself. Within the scope of this study, and in light of the Turkey Building Earthquake Code (TBDY-2018) and relevant literature, plan irregularities such as torsional irregularity, discontinuity in floor slabs, and setbacks/protrusions in the plan are examined. For each type of irregularity, five models with different geometric properties were designed and analyzed using the STA4CAD software. Based on the analysis results, criteria such as torsional ratios and element section deficiencies were evaluated, and the impacts of these irregularities on the seismic performance of structures were comparatively presented. These analyses demonstrate that architectural design decisions play a critical role in seismic safety during the design phase. Consequently, it is clearly established that, alongside the importance of structural design, architectural design decisions constitute a decisive factor for the seismic safety of buildings.