Investigating the association between irrational relationship beliefs, conflict resolution styles and psychological well-being in dating university students
Flört ilişkisi yaşayan üniversite öğrencilerinde irrasyonel ilişki inançları, çatışma çözme tarzları ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 958288
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜRŞAD DEMİRUTKU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Romantik ilişkiler, üniversite öğrencilerinin psikolojik iyi oluşunu etkileyen önemli yaşam alanlarından biridir. Bu çalışma, üniversite öğrencileri arasında romantik ilişki inançları, çatışma çözme stilleri ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkiyi incelemiştir. Özellikle algılanan partner duyarlılığı bu çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmada değişkenleri ölçmek için Romantik İnançlar Ölçeği, Çatışma Çözme Stilleri Ölçeği ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği kullanılmıştır. Veriler, en az altı aydır romantik ilişki içinde olan üniversite öğrencilerinden toplanmıştır. Aracılık analizi önerilen modeli desteklememiştir; bu nedenle hiyerarşik regresyon analizi yapılmıştır. Bulgular, ilişki doyumunun psikolojik iyi oluşu anlamlı şekilde öngördüğünü, ancak yaş, cinsiyet ve ilişki süresi gibi demografik değişkenlerin bunu öngörmediğini ortaya koymuştur. Önemli bir bulgu olarak, algılanan partnerin yapıcı çatışma çözme stilleri hem ilişki doyumunu hem de psikolojik iyi oluşun en güçlü olumlu belirleyicisi olarak ortaya çıkmıştır. İlginç bir şekilde, önceki araştırmaların aksine, ilişki inançları hem doyum hem de psikolojik iyi oluş ile pozitif ilişkilidir. Bu sonuçlar, algılanan partner davranışının ve yapıcı çatışma yönetiminin romantik ilişkilerde iyi oluşun desteklenmesinde kritik rol oynadığını vurgulamaktadır. Sonuçlar teorik ve uygulamalı açılardan analiz edilmiştir. Psikolojik danışmanlar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Romantic relationships are one of the important life domains affecting the psychological well-being of university students. This study investigated the association between romantic relationship beliefs, conflict resolution styles and psychological well-being among university students. Especially perceived partner's conflict resolution styles were included in this study. Romantic Beliefs Scale, Conflict Resolution Styles Scale and Psychological Well-being Scale were used to measure the variables of the study. The data were collected from university students currently having in romantic relationships lasting at least six months. Mediation analysis disconfirmed the proposed model. Therefore hierarchical regression analysis was conducted. The findings revealed that relationship satisfaction significantly predicted PWB, whereas demographic variables such as age, gender, and relationship duration did not. The important finding is that perceived partner's constructive conflict resolution styles emerged as the strongest positive predictor of both relationship satisfaction and PWB. Interestingly, contrary to previous research, relationship beliefs were positively related to both satisfaction and PWB. These results emphasizes the critical role of perceived partner behavior and constructive conflict handling in promoting well-being in romantic relationships. The results were analyzed in relation to both theoretical and practical implications. Recommendations for pscyhological counselors were noted.