Peritrigeminal alana prelemniskal transpontoserebellar yaklaşım : Beyin sapına en güvenli giriş yolu
Prelemniscal transpontocerebellar approach to peritrigeminal area: Safest route to brainstem
  1. Tez No: 958306
  2. Yazar: FERDİ AFŞİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN TANRIÖVER, DOÇ. DR. OSMAN TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anatomi, Nöroşirürji, Anatomy, Neurosurgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin-Sinir ve Omurilik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroşirürji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Amaç: Beyin sapı ve serebellum, yaşamsal fonksiyonların düzenlenmesi ve serebral–spinal bağlantıların sürdürülmesinde kritik öneme sahiptir. Bu çalışmanın temel amacı, bu yapıların mikrocerrahi anatomisini cerrahi mikroskop altında incelemek, ak madde lif diseksiyonu ile üç boyutlu ilişkilerini ortaya koymak ve iştirak eden nöral yapıların komşuluklarını cerrahi bakış açısıyla değerlendirmektir. Çalışmanın bir diğer amacı ise, literatürde tanımlanmış güvenli cerrahi koridorları lif diseksiyonu tekniği ile daha anlaşılır hale getirmek ve bu koridorların komşuluk kurduğu hayati öneme sahip anatomik yapıları göstermektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Mikroendonöroşirürji ve Nöroanatomi Laboratuvarı'nda yürütüldü. Mikrodiseksiyon amacıyla formalinle fikse edilmiş altı insan beyni cerrahi mikroskop altında incelendi. Diseksiyonun tüm aşamaları üç boyutlu fotoğraf tekniğiyle belgelenerek kaydedildi. Bulgular: Çalışmada serebellum ve beyin sapı, ayrıca beyin sapının üç ana segmenti olan mezensefalon, pons ve medulla oblongata ayrı ayrı diseke edilerek ayrıntılı biçimde incelendi. Bu bölgelerde yer alan ak madde yapıları ve nükleuslar detaylı olarak ortaya kondu. Özellikle kortikospinal trakt, santral tegmental trakt, medial lemniskus, lateral lemniskus, medial longitudinal fasikül, dorsal longitudinal fasikül ve diğer beyaz cevher yapıları lateralden mediale ve anteriordan posteriore doğru sistematik biçimde aşama aşama tarif edildi. Bu yapıların başlangıç ve bitiş noktaları ile anatomik komşulukları ayrıntılı biçimde gösterildi.Ayrıca beyin sapının üç ana bölgesine ait güvenli cerrahi koridorlar, çevre anatomik ilişkileri ile birlikte tanımlandı ve bu giriş yollarının komşuluk kurduğu riskli yapılar ayrıntılı olarak incelendi. Sonuç: Posterior fossayı oluşturan yapılar bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Bu bölgeye yönelik cerrahi girişimlerde üç boyutlu mikrocerrahi anatominin iyi bilinmesi, cerrahların güvenli yaklaşım geliştirmesi açısından kritik öneme sahiptir. Çalışmamız, beyin sapı ve serebellumun ayrıntılı anatomik ilişkilerini ortaya koyarak cerrahi sırasında morbidite ve mortalite risklerinin azaltılmasına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The brainstem and cerebellum are critically important in regulating vital functions and maintaining cerebrospinal connections. The primary aim of this study was to examine the microsurgical anatomy of these structures under an operating microscope, to demonstrate their three-dimensional relationships through white matter fiber dissection, and to evaluate the neighboring neural structures from a surgical perspective. Another aim was to clarify the safe surgical corridors previously described in the literature using fiber dissection techniques and to demonstrate the vital anatomical structures adjacent to these corridors. Materials and Methods: The study was conducted at the Istanbul University- Cerrahpaşa Faculty of Medicine, Micro-endoneurosurgery and Neuroanatomy Laboratory. Six formalin-fixed human brains were examined under a surgical microscope for microdissection. Each step of the dissection was documented using three-dimensional photography. Results: The cerebellum and brainstem, as well as the three main segments of the brainstem the mesencephalon, pons, and medulla oblongata were dissected and examined in detail. White matter structures and nuclei located in these regions were meticulously identified. In particular, the corticospinal tract, central tegmental tract, medial lemniscus, lateral lemniscus, medial longitudinal fasciculus, dorsal longitudinal fasciculus, and other white matter structures were systematically described from lateral to medial and from anterior to posterior. Their origins, terminations, and anatomical relationships were demonstrated in detail. In addition, the safe surgical corridors of the three main brainstem regions were defined along with their surrounding anatomical relations, and the risky neighboring structures of these entry zones were thoroughly examined. Conclusion: The structures forming the posterior fossa should be considered as a whole. In surgical approaches to this region, a thorough knowledge of three- dimensional microsurgical anatomy is crucial for developing safe strategies. This study highlights the detailed anatomical relationships of the brainstem and cerebellum, thereby contributing to the reduction of morbidity and mortality risks in posterior fossa surgery.