Assessment of Turkish textile companies' compliance with digital product passport regulation: A survey in Turkey
Türk tekstil şirketlerinin dijital ürün pasaportu düzenlemesine uyumunun değerlendirilmesi: Türkiye'de bir anket çalışması
- Tez No: 958305
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇOŞKUN, DOÇ. DR. MURAT LEVENT DEMİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Sürdürülebilirlik, çevresel farkındalık gibi konuların günden güne önem kazandığı ve sektörler tarafından üzerine çalışmalar yapılan bu dönemde ecodesign ve izlenebilirlik konuları da gündemimizde oldukça yer tutmaktadır. Bu kapsamda dijital ürün pasaportu uygulaması son dönemde yaygınlaştırılmaya ve Avrupa Birliği (AB) tarafından çeşitli regülasyonlarla zorunlu hale getirililmeye başlanmaştır. Bu çalışma ile Türkiye'de tekstil sektöründe faaliyet gösteren KOBİ ve büyük ölçekli işletmelerin dijital ürün pasaportu, dijitalizasyon ve izlenebilirlik konularındaki farkındalık düzeylerini tespit etmek ve alınacak aksiyonlara akademik bir perspektif sunmak amaçlanmıştır. Tekstil sektöründe faaliyet gösteren 80 işletmenin katılımıyla işletmelerin demografik yapıları, dijital ürün pasaportu temel farkındalıkları, dijital ürün pasaportu uygulaması ile ilgili çalışmaları varsa çalışmalarının ne düzeyde oldukları ve veri izlenebilirliği yaklaşımlarını anlamaya yönelik bir anket çalışma yapılmıştır. Anket sonuçları ki kare, t testi ve korelasyon testleri ile istatistik olarak analiz edilmiştir. Anket doğrultusunda 12 adet hipotez ile farklı değişkenlerin birbiri ile ilişkisi incelenmiştir ve aralarında anlamlı ilişki bulunan değişkenler için önerilerde bulunulmuştur. Bu çalışma için akademi-sanayi işbirliği kapsamında firmalara ulaşma ve anket çalışması için İHKİB'den (İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği) destek alınmıştır. Çalışma dijitalizasyon, dijital ürün pasaportu ve izlenebilirlik konuları ile ilgili hazırlanacak yol haritalarına bilimsel temel oluşturması açısından önemli bulgular taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Sustainability and environmental awareness have become increasingly prominent concerns, driving research and innovation across industries. Within this context, ecodesign and traceability have assumed central importance, and the Digital Product Passport (DPP) has recently been promoted and, through various European Union (EU) regulations, gradually mandated. The present study aims to assess the levels of awareness regarding digital product passports, digitalization, and traceability among SMEs and large enterprises operating in Turkey's textile sector, and to offer an academic perspective on recommended courses of action. A survey was administered to 80 textile enterprises to capture their demographic profiles, fundamental awareness of the DPP concept, the extent of any ongoing DPP-related initiatives, and their approaches to data traceability. The collected responses were subjected to chi-square tests, t-tests, and correlation analyses. Based on these results, twelve hypotheses concerning the interrelations of different variables were examined, and targeted recommendations were formulated for those variable pairs exhibiting statistically significant associations. This research was facilitated through an industry–academia collaboration, with support from İHKİB (Istanbul Apparel Exporters' Association) for participant recruitment and survey administration. The findings contribute valuable empirical evidence to inform the development of roadmaps and strategic plans related to digitalization, Digital Product Passport implementation, and traceability, thereby underpinning future policy and industrial efforts with a solid scientific foundation.