Sıra istatistikleri ve rekor değerlerine dayandırılan istatistiklerin dağılım özellikleri
Distributional properties of statistics based on order statistics and record values
- Tez No: 95832
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMİHAN BAYRAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SIRA İSTATİSTİKLERİ VE REKOR DEĞERLERİNE DAYANDIRILAN İSTATİSTİKLERİN DAĞILIM ÖZELLİKLERİ Serkan ERYILMAZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İstatistik Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. tsmihan BAYRAMOĞLU Bu çalışmada, sıra istatistikleri ve rekor değerlerine dayandırılan istatistiklerin sonlu ve asi m t ot i k dağılımları üzerinde durulmuştur. Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, bazı temel kavramlar, teoremler ve özellikler verilmiştir. İkinci bölümde, sıra istatistikleri ve rekor değerlerine dayandırılan barier modetli İstatistikler için daha önce yapılan çalışmalar verilmiştir. Çalışmanın Özgün yanını oluşturan üçüncü bölümde ise, örnekle in in en küçük aralığı ve rekor değerlerine dayandın lan barier modelli istatistiklerin dağılım özellikleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise, bu çalışmada elde edilen sonuçlar ve yapılabilecek çalışmalar tartışılmıştır. 2000, 56 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Sıra istatistikleri, rekor değerleri, barier modeli, sonlu dağılım, asimtotik dağılım, örneklemin aralık uzunlukları.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis DISTRIBUTIONAL PROPERTIES OF STATISTICS BASED ON ORDER STATISTICS AND RECORD VALUES Serkan ER YILMAZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Statistics Supervisor : Prof. Dr. İsmihan BAYRAMO?LU In this study, the exact and asymptotical distributions of statistics based on order statistics and record values are considered. There are four chapters of this study. In the first chapter, some basic concepts, theorems and properties are given. In the second chapter, previous studies for threshold models based on order statistics and record values are given. In the third chapter, distributional properties of threshold models based on minimal spacing and record values are investigated. In the final chapter, a discussion of results are summarized and some further research topics are proposed, 2000, 56 pages Key Words : Order statistics, record values, threshold model, exact distribution, asymptotic distribution, spacings.