Derin ötetik çözücüler kullanılarak kurt üzümü meyvesi polifenollerinin ultrasonik ile ekstraksiyon optimizasyonu
Optimization of ultrasonic extraction of goji berry fruit polyphenols using deep eutectic solvents
- Tez No: 958324
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF CAN GERÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Son yıllarda, yeşil ekstraksiyon yöntemlerine ve yeşil çözücülere olan ilgi avantajları sebebiyle artmaktadır. Viskozitelerinin değişkenliği, kimyasal kararlılıkları, alev almamaları, düşük erime sıcaklıkları gibi nedenlerden dolayı derin ötektik çözücüler (DES) yeşil ektraksiyon çalışmalarında sıklıkla tercih edilen çözücüler haline gelmişlerdir. Çalışma kapsamında Sivas ilinden temin edilen Lycium ruthenicum Murr. ve Lycium barbarum L. meyveleri farklı hidrojen bağı alıcıları ve farklı hidrojen bağı verici kombinasyonlarla elde edilen 10 farklı DES ile ultrasonik ekstraksiyon yöntemi ile ekstre edilmişlerdir. Toplam 10 farklı DES hazırlanmış ve bunlar arasında L. barbarum için prolin:sitrik asit (DES6), L. ruthenicum için ise kolin klorür:asetik asit (DES3) en yüksek ekstraksiyon verimini sağlamıştır. Box-Behnken deney tasarımı ile ultrasonik güç, sonikasyon süresi ve sıcaklık parametreleri optimize edilmiş ve her iki tür için en uygun ekstraksiyon koşulları belirlenmiştir. L. barbarum için optimum koşullar: %55.5 ultrasonik güç, 23.8 dakika sonikasyon süresi, 64.5 °C sıcaklık. Tahmini toplam bireysel fenolik bileşik (TBFB) miktarı 443.66 μg/g olarak hesaplanmıştır. L. ruthenicum için optimum koşullar: %100 ultrasonik güç, 24.2 dakika sonikasyon süresi, 36.8 °C sıcaklık. Tahmini TBFB miktarı 335.7 μg/g olarak bulunmuştur. DES kullanımı, geleneksel çözücülere (etil alkol) kıyasla fenolik bileşik ekstraksiyon verimini önemli ölçüde arttırmıştır. Örneğin, L. barbarum'da DES ile elde edilen TBFB miktarı etanole göre %15.6 daha yüksek çıkmıştır. Major fenolik bileşik her iki türde de rutin olarak tespit edilmiştir. Ayrıca, L. ruthenicum ekstraktlarında trans-kafeik asit de yüksek miktarda bulunmuştur. Toplam fenolik madde, flavonoid içerik ve antioksidan aktivite (CUPRAC ve ABTS testleri) açısından L. ruthenicum ekstraktları daha yüksek miktarlarda tespit edilmiştir. Bu çalışma, DES'lerin fenolik bileşiklerin ekstraksiyonunda geleneksel çözücülere kıyasla daha etkili ve çevre dostu bir alternatif olduğunu göstermiştir. Optimize edilen koşullar, bu türlerin fonksiyonel gıda ve farmasötik uygulamalarda kullanımı için önemli bir potansiyele sahiptir. Ayrıca, türlere özgü DES seçiminin ekstraksiyon verimliliğini artırdığı ve bileşik profillerini etkilediği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, interest in green extraction methods and green solvents has been increasing due to their advantages. Deep eutectic solvents (DES) have become frequently preferred solvents in green extraction studies due to their viscosity variability, chemical stability, non- flammability and low melting temperatures. Within the scope of the study, Lycium ruthenicum Murr. and Lycium barbarum L. fruits obtained from Sivas province were extracted by ultrasonic extraction method with 10 different DES obtained with different hydrogen bond acceptors and different hydrogen bond donor combinations. A total of 10 different DES were prepared, among which proline:citric acid (DES6) for L. barbarum and choline chloride:acetic acid (DES3) for L. ruthenicum gave the highest extraction yield. The ultrasonic power, sonication time and temperature parameters were optimised by Box- Behnken experimental design and the optimum extraction conditions for both species were determined. Optimum conditions for L. barbarum: 55.5% ultrasonic power, 23.8 min sonication time, 64.5 °C temperature. The estimated total individual phenolic compound (TAPC) content was 443.66 μg/g. Optimum conditions for L. ruthenicum: 100% ultrasonic power, 24.2 min sonication time, 36.8 °C temperature. The estimated TBFB content was 335.7 μg/g. The use of DES significantly increased the extraction yield of phenolic compounds compared to conventional solvents (ethyl alcohol). For example, the amount of OPTIMIZATION OF ULTRASONIC EXTRACTION OF GOJI BERRY FRUIT POLYPHENOLS USING DEEP EUTECTIC SOLVENTS xiv TBFB obtained with DES was 15.6% higher than ethanol in L. barbarum. The major phenolic compound was detected as rutin in both species. Trans-caffeic acid was also found in high amounts in L. ruthenicum extracts. In terms of total phenolic matter, flavonoid content and antioxidant activity (CUPRAC and ABTS tests), L. ruthenicum extracts were detected in higher amounts. This study demonstrated that DESs are a more effective and environmentally friendly alternative to conventional solvents for the extraction of phenolic compounds. The optimised conditions have significant potential for the use of these species in functional food and pharmaceutical applications. Furthermore, it was revealed that species-specific DES selection improves extraction efficiency and influences compound profiles.