Social trust in diverse environments: A rural Vs. urban comparison in early childhood
Çeşitli ortamlarda sosyal güven: Erken çocuklukta kırsal ve kentsel karşılaştırma
  1. Tez No: 958383
  2. Yazar: CEREN BOYNUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ TAHİROĞLU, DOÇ. DR. GAYE SOLEY WALLIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez, erken çocukluk döneminde sosyal güvenin gelişimini etkileyen çevresel faktörleri—özellikle coğrafi yerleşim, çeşitliliğe maruz kalma ve ebeveyn tutumları—incelemektedir. Türkiye'de kırsal ve kentsel bölgelerde yaşayan 3 ila 4,5 yaş arasındaki 209 çocuk ve birincil bakım veren ebeveynlerinden elde edilen veriler doğrultusunda, çocukların hem grup içi (Türk) hem de grup dışı (Butanlı ve Zimbabveli) akranlarına yönelik güven düzeyleri karşılaştırılmıştır. Yabancı yüzlerin kullanıldığı ve çocuklara uygun bir güven ölçeğiyle yürütülen deneysel bir görev aracılığıyla, çocukların genelleştirilmiş güven düzeyleri ölçülmüştür. Bulgular, genel olarak grup içi bireylere karşı daha yüksek güven duyulduğunu, kentsel bölgelerde yaşayan çocukların ise özellikle Zimbabveli hedeflere karşı belirgin şekilde daha düşük güven gösterdiğini ortaya koymuştur. Beklentilerin aksine, özellikle yakın sosyal çevredeki çeşitliliğe maruz kalma, grup dışı bireylere duyulan güveni artırmamış; bazı durumlarda güven düzeyinde azalma ile ilişkili bulunmuştur. Ebeveynlerin güven düzeyleri ise genel olarak tanıdık bireyler için yabancılara kıyasla daha yüksek olup, bu durum yerleşim yerine bakılmaksızın gözlemlenmiştir. Bulgular, çeşitliliğe maruz kalmanın sosyal açıklığı her zaman artırmadığına işaret etmekte; çocuklarda güven gelişiminin bağlamsal, kültürel ve ilişkisel etkenlerin karmaşık etkileşimiyle şekillendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how environmental factors—specifically geographic location, interaction with diversity, and parental perspectives—impact the development of social trust during early childhood. From the data of 209 Turkish children aged 3 to 4.5 years and their caregivers, the study compares rural and urban populations to examine variations in trust toward in-group (Turkish) and out-group (Bhutanese and Zimbabwean) peers. By using an experimental task involving unfamiliar faces in a child-friendly trust scale, the social trust of children was measured. Results showed an overall preference for in-group individuals, with urban children showing significantly lower trust toward Zimbabwean targets. In contrast to what was anticipated, increased exposure to diversity—particularly among close social groups—did not enhance trust in members from different groups; in fact, in certain instances, it was associated with a decrease in trust. Parents tended to have greater trust in people they knew compared to strangers, regardless of their location. These results call into question the idea that exposure to diversity consistently leads to increased social openness, indicating that the development of children's trust is influenced by a complex mix of contextual, cultural, and relational dynamics.