Exploring the melodic path: Decoding the journey of Istanbul's conservatory graduates in pursuit of employment
Melodik yolu keşfetmek: İstanbul'un konservatuvar mezunlarının istihdam arayışındaki yolculuğunu çözümlemek
  1. Tez No: 958384
  2. Yazar: PELİN AKKAYA CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Türkiye'nin konservatuarlarında klasik müzik eğitimi almış müzisyenler, yabancı meslektaşlarıyla paylaştıklarının yanı sıra kendilerine özgü zorluklarla da yüzleşmektedir. İstanbul'da eğitim almış 10 klasik Batı müziği konservatuarı mezunu ile yapılan yarı yapılandırılmış mülakatlara dayalı bir çalışma gerçekleştirilerek bu kişilerin mezuniyet sonrası iş yaşamı tecrübeleri incelenmiştir. Türkiye'nin öznel sosyo-kültürel koşullarını gözeterek çağdaş neoliberalizm araştırmaları perspektifinden yapılan çalışma, konservatuar mezunlarının istihdam olanakları, iş arama stratejileri ve profesyonel deneyimlerine dair soruları, erken dönem yaşam koşullarından başlayıp her katılımcının eğitsel ve kişisel gelişimini yetişkinlik dönemlerine kadar, çeşitli kariyer yollarını da takip ederek cevaplamayı amaçlamaktadır. Katılımcıların yanıtlarını Foucault'nun biyopolitika, öznelleşme ve yönetsellik kavramlarına dayalı bir teorik çerçeveden analiz ederek İstanbul'daki klasik müzik sanatçılarının mesleki alanlarının azalan devlet desteği, toplumun kültürel tercihlerindeki değişimler ve girişimci tutumlar sergileme baskısıyla şekillenen karmaşık dinamiklerini nasıl yönettiklerini incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Conservatory trained classical musicians in Istanbul face unique challenges as well as those they share with their global counterparts. A study was conducted, through semi-structured interviews with ten conservatory graduates, to investigate their experiences regarding their professional lives after graduation. From a perspective of contemporary neoliberalism research and taking into account Turkey's unique socio cultural landscape, the study aims to answer questions regarding conservatory graduates' employment prospects, job seeking strategies, and professional outcomes starting from early personal life circumstances and following each participant's educational and personal development into adulthood and through various career paths. Analyzing the participants' replies based on a theoretical framework informed by Foucauldian concepts of biopolitics, subjectivation and governmentality, this thesis explores how Istanbul's classical musicians navigate the complexities of their field affected by decreased state support, shifts in cultural preferences and the increased pressure to demonstrate entrepreneurial attitudes.