Rising anti-abortion sentiment in Turkey: Determinants of abortion attitudes from 1990 to 2018
Türkiye'de yükselen kürtaj karşıtlığı: 1990'dan 2018'e kürtaja yönelik tutumların belirleyicileri
  1. Tez No: 958399
  2. Yazar: LADİN TOPLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYLAN ENGİN MANSTRETTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Türkiye'de kürtajın 1983'ten bu yana yasal olmasına rağmen, son yıllarda artan muhafazakâr politik söylem ve fiili kısıtlamalar kürtaja erişimi güçleştirmiştir ve kürtaj giderek daha stigmatize hale gelmiştir. Bu tez, Türkiye'de 1990-2018 yılları arasında kürtaja yönelik toplumsal tutumların nasıl değiştiğini ve bu değişimde dini inanç, siyasi görüş, gelir ve eğitim gibi faktörlerin rolünü incelemektedir. Bu bağlamda, tezde Dünya Değerler Araştırması verileri kullanılarak sıralı lojistik regresyon modelleri ile kürtaja yönelik tutumların belirleyicileri analiz edilmiştir. Ayrıca, 20 yılı aşkın deneyime sahip kadın doğum uzmanları ile yapılan derinlemesine görüşmeler aracılığıyla kürtaja yönelik tutumlardaki değişimin ve stigmatizasyonun sağlık alanındaki yansımaları araştırılmıştır. Nicel bulgular, kürtaj karşıtı tutumların 1990'dan 2018'e belirgin şekilde arttığını ve dini inanç ile siyasi muhafazakarlığın kürtaja yönelik en güçlü ve kalıcı belirleyiciler olduğunu göstermektedir. Buna karşılık, gelir ve eğitimin etkisinin zamanla zayıfladığı gözlemlenmiştir. Nitel bulgular ise, politikleşen kürtaj karşıtı söylemin ve kurumsal kısıtlamaların kamu hastanelerinde kürtaj hizmetlerinin marjinalleşmesine ve sağlık çalışanlarının bu hizmetleri sunma kapasite ve motivasyonunun zayıflamasına yol açtığını ortaya koymaktadır. Tez, Türkiye'de kürtaja yönelik tutumların ideolojik kutuplaşma ve artan muhafazakar politik atmosferden nasıl etkilendiğini ve bunun kürtaj hizmetlerine erişim üzerindeki olumsuz sonuçlarını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Although abortion has been legal in Turkey since 1983, increasing conservative political rhetoric and de facto restrictions in recent years have made it less accessible and more stigmatized. This mixed-methods thesis examines how attitudes toward abortion have changed in Turkey between 1990 and 2018 and the role of factors such as religious beliefs, political views, income, and education in this change. In this context, the thesis uses World Values Survey data to analyze the determinants of abortion attitudes using ordered logistic regression models. In addition, in-depth interviews with ob-gyns who have over 20 years of experience were used to investigate the implications of changing attitudes toward abortion and stigmatization in the healthcare settings. Quantitative findings show that anti-abortion attitudes have increased significantly from 1990 to 2018, and that religious beliefs and political conservatism are the strongest and most persistent determinants of attitudes toward abortion. In contrast, the effects of income and education have weakened over time. Qualitative findings reveal that the politicization of anti-abortion discourse and institutional restrictions have led to the marginalization of abortion services in public hospitals and weakened the capacity and motivation of healthcare workers to provide these services. The thesis demonstrates how attitudes toward abortion in Turkey have been influenced by ideological polarization and an increasingly conservative political atmosphere, and how this has resulted in negative consequences for access to abortion services.