Transformative learning through creative pedagogy in language teaching: Development of arts integration teacher training program
Dil öğretiminde yaratıcı pedagoji yoluyla dönüşümsel öğrenme: Sanat entegrasyonu öğretmen eğitimi programının geliştirilmesi
- Tez No: 958400
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİSTAN GÜRSEL BİLGİN, PROF. FATMA NEVRA SEGGİE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 286
Özet
Eğitimde standart çıktılara artan odaklanma, özellikle öğretmen merkezli yöntemlerin baskın olduğu dil öğretiminde yaratıcılığı sınırlamaktadır. Sanatın ders içeriklerine bilinçli biçimde entegre edilmesini amaçlayan sanat entegrasyonu yaklaşımı, bu soruna yönelik umut vadeden bir çözüm sunmaktadır. Ancak bu yaklaşımın daha geniş ölçekte uygulanması, sanat entegrasyonu ile ilgili kavramsal belirsizlikler ve öğretmen eğitimi yetersizliği nedeniyle sınırlı kalmaktadır. Bu eksikliği gidermek amacıyla, dil eğitmenlerine yönelik 7 haftalık çevrim içi bir eğitim programı tasarlanmış ve uygulanmıştır. Bu nitel vaka çalışması, 10 farklı üniversiteden 12 yabancı dil öğretim görevlisinin bu eğitimden nasıl etkilendiğini incelemektedir. Veriler, ön-son görüşmeler, haftalık yansıtma yazıları, araştırmacı günlüğü ve katılımcı ürünlerinden oluşan 10 haftalık bir süreçte toplanmıştır. Tematik analiz yöntemiyle, eğitimin katılımcıların sanat entegrasyonu anlayışları ile mesleki ve kişisel gelişimleri üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Bulgular, katılımcıların sanat entegrasyonuna dair anlayışlarının derinleştiğini; bunu yalnızca ek bir etkinlik değil, süreç odaklı ve pedagojik değeri yüksek bir yaklaşım olarak görmeye başladıklarını ortaya koymuştur. Mesleki açıdan, eğitim programı katılımcıların kuramsal temellerini güçlendirmiş, öğretimsel özgüvenlerini artırmış ve sanatla doğrudan iş birliği olmayan ortamlarda dahi disiplinlerarası yöntemleri uygulamalarını teşvik etmiştir. Kişisel düzeyde ise program, öz ifadeyi, duygusal farkındalığı ve yansıtıcı düşünmeyi destekleyerek katılımcıların öz güvenlerinin artmasına ve öğretim uygulamalarına yönelik yenilenmiş bir amaç duygusu geliştirmelerine katkı sağlamıştır. Bu bulgular önemli çıkarımlar taşımaktadır: kuramsal düzeyde, süreç odaklı sanat entegrasyonu eğitiminin öğretmenlerin kavramsal netliklerini ve yansıtıcı kapasitelerini geliştirdiğini ve disiplinlerarası uygulamalara zemin hazırladığını göstermektedir. Pratik açıdan ise, sanat temelli pedagojilere yönelik özerkliği, iş birliğini ve sürdürülebilir katılımı destekleyen esnek, uygulamalı mesleki gelişim programlarına duyulan gereksinimi ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The growing focus on standardized outcomes in education has limited creative engagement, especially in language teaching, where teacher-centered methods prevail. Arts integration, which intentionally blends art forms into academic subjects, offers a promising solution to this challenge. However, its broader implementation is limited by conceptual ambiguity and a lack of adequate teacher preparation. To address this gap, a 7-week online training for language educators was developed and implemented. This qualitative case study investigates the influence of the training on 12 foreign language instructors from 10 universities. Data were collected through pre- and post-course interviews, weekly reflections, a researcher diary, and artifacts over a 10-week period. Thematic analysis was employed to explore how the training impacted participants' understanding of arts integration, their personal and professional development. The findings revealed that the training deepened participants' understanding of arts integration, shifting their perception from considering it a supplementary activity to a process-oriented, pedagogically valuable approach. Professionally, the training empowered educators by strengthening their theoretical foundation, enhancing their instructional confidence, and encouraging the application of interdisciplinary methods even in contexts without arts partnerships. Personally, the program fostered self-expression, emotional awareness, and reflective thinking, which contributed to greater self-confidence and a renewed sense of purpose in their teaching practice. These findings carry important implications: theoretically, they demonstrate that process-oriented arts integration training can substantially improve educators' conceptual clarity and reflective capacity enabling independent interdisciplinary practice. Practically, they highlight the need for flexible, hands-on professional development that fosters autonomy, collaboration, and sustained engagement with arts-based pedagogy.