Envy and word of mouth recommendations: Exploring personality traits and service categories
Kıskançlık ve ağızdan ağıza tavsiyeler: Kişilik özellikleri ve hizmet kategorileri üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 958398
  2. Yazar: AYŞE ŞEBNEM TÜRKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisadi ve İdari Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Tüketici davranışlarının piyasa dinamiklerini önemli ölçüde etkilediği günümüz dünyasında, ağızdan ağıza (WOM) pazarlama, satın alma kararlarını şekillendirmede kritik bir rol oynamaktadır. Bu çalışma, seçilmiş kişilik özellikleri; benlik saygısı, rekabetçilik ve doğuştan gelen kıskançlık ile servis kategorilerinde WOM önerilerinde bulunma olasılığı arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. 219 katılımcıdan toplanan veriler, t-testleri ve ANOVA gibi istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Bulgular, kişilik özelliklerinin yakın arkadaşlara WOM önerisinde bulunma üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığını göstermektedir. Ancak, özellikle rekabetçilikten keyif alan bireylerin finansal hizmetleri daha geniş sosyal çevrelerine önerme olasılığının anlamlı derecede yüksek olduğu bulunmuştur. Rekabetçilik ve benlik saygısı seviyelerinin, finansal ve sağlık hizmetleri bağlamında sosyal medya paylaşım eğilimini etkilediği tespit edilmiştir. Önemli bir bulgu olarak, doğuştan gelen kıskançlığın WOM davranışları üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı gözlemlenmiştir. Bu durum, kıskanç bireylerin başkalarına fayda sağlayabilecek hizmetleri paylaşmaktan kaçınacağına dair öne sürülen varsayımlara meydan okumaktadır. Bu çalışma, psikolojik kişilik özelliklerinin WOM eğilimleri üzerindeki etkilerini ampirik kanıtlarla destekleyerek tüketici psikolojisi ve pazarlama alanlarına katkı sağlamaktadır. Elde edilen bulgular, özellikle hizmet sektöründe müşteri güvenini artırmak ve olumlu WOM'u teşvik etmek isteyen işletmeler ve pazarlamacılar için önemli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In an era where consumer behavior significantly influences market dynamics, word-of-mouth (WOM) recommendations play a critical role in shaping purchasing decisions. This study explores the intricate relationship between selected personality traits; self-esteem, competitiveness, and dispositional envy and their impact on the likelihood of engaging in WOM recommendations, particularly within service industries. Utilizing a structured survey methodology, data were collected from 219 participants and analyzed using statistical methods, including t-tests and ANOVA. The findings reveal that personality traits had no significant impact on WOM recommendations to close friends across all service categories. However, individuals with high competitiveness, particularly those scoring high in competition enjoyment, were significantly more likely to recommend financial services to their broader social circles. Ccompetitiveness and self-esteem levels influenced the willingness to share experiences on social media, particularly for financial and healthcare services. Notably, dispositional envy did not significantly affect WOM behavior, challenging prior assumptions that envious individuals are less inclined to share beneficial service experiences. By providing empirical evidence on how psychological traits influence WOM tendencies, this study contributes to the fields of consumer psychology and marketing. The insights gained offer valuable implications for businesses and marketers seeking to encourage positive WOM, particularly in industries where service recommendations are vital for consumer trust and decision making.