The representation of Sultan Abdulhamid II in the eulogies of Ebu'l Huda and Sheik Zafir
Ebu'l Huda ve Şeyh Zafir'in methiyelerinde Sultan II. Abdülhamid'in temsili
- Tez No: 958420
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZTÜRKMEN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Hastalık ve biçimsizliğin hüküm sürdüğü bir çağda, Sultan II. Abdülhamid'in otuz üç yıllık saltanatı, Osmanlı İmparatorluğu'nu 19. yüzyılın sonlarında cereyan eden değişim kasırgasından çıkarmaya yönelik kompleks bir girişimi temsil ediyordu. Bir tarafta Avrupa'nın sömürgeci saldırganlığı, diğer tarafta mali kriz ve milliyetçi uyanışlar gibi iç zorlukların hakim olduğu bu çağa II. Abdulhamid II'in yanıtı“yeni altın rüya”oldu – Osmanlı'nın varlığını korurken Batı modernitesinin bazı unsurlarının alındığı bir simbiyoza dayalı, Osmanlı-İslam mirasının derin katmanlarıyla uyum içinde bir reform paketi. Özellikle Rufaiyye Şeyhi Ebu'l Huda es-Sayyadi ve Şaziliyye Şeyhi Zafir el-Medani gibi Sufi şeyhlerle kurduğu ilişki bu vizyon için kritik bir önem taşıdı. Bu tanışıklık aynı anda stratejik ittifak, gayri resmi diplomasi, meşruiyet inşası, bilgi ağı ve kişisel çıkar ilişkileriyle şekillendi. Her iki dini figür, onu“filozof kral”olarak tasvir ederken, Batı Oryantalizmine karşı çıkan ve Sultan'ın Pan-İslamist politikasını destekleyen özenle hazırlanmış dini-politik metinler ürettiler. J. L. Austin'in edimsel dil teorisi çerçevesinden bakıldığında, bu metinler imparatorluğun bekası ve yenilenmesini sağlayan etkin eylemlerdi. Abdülhamid'in paradoksal yönetim stratejisi, devlet idaresi üzerine sofistike bir tefekkür örneği sergilerken onun kendine özgü yönetimselliğinin başarısı, imparatorluğun çöküşünü ertelemek olabildi.
Özet (Çeviri)
an age of disease and deformity, Sultan Abdulhamid II's thirty-three-year reign represented a complex attempt to navigate the Ottoman Empire through the whirlwind of late 19th-century transformation, a period that coincided with European colonial aggression and internal challenges of fiscal crisis and nationalist awakenings. Abdulhamid II's response was a“new gold dream”– a reform package based on a selective symbiosis of certain elements of Western modernity while preserving the Ottoman presence in resonance with the deep layers of Ottoman- Islamic heritage. His relationship with mystic Sufi sheiks, particularly Rufaiyya Sheik Ebu'l Huda es-Sayyadi and Shadhiliyya Sheik Zafir al-Madani, proved critical to this vision. This acquaintance served simultaneously as a strategic alliance, unofficial diplomacy, a legitimacy construction, an information network, and a relationship of personal interests. Both religious figures authored carefully prepared religio-political documents supporting the Sultan's Pan-Islamist policy, portraying him as a“philosopher king”while countering Western Orientalist narratives. Through the lens of Austin's performative language theory, these texts became acts of influence affecting imperial survival and rejuvenation. Abdulhamid II's paradoxical strategy demonstrated sophisticated rumination on statecraft; however, his governance could only delay imperial collapse.