The proprietary machine: The ontological foundations of exploitation in modern political thought
Mülki makine: Modern siyasi düşüncede sömürünün ontolojik temelleri
  1. Tez No: 958419
  2. Yazar: MEHMET YUSUF AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAYE İLHAN DEMİRYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez, Batı metafiziğinin sistematik tahakküm üretmek üzere insan üstünlüğü ile mülkiyeti birbirine bağladığını savunur. Tez, uzun süredir devam eden İnsan/Hayvan ayrımıyla başlar: filozoflar, akıl, dil veya ahlak gibi ilave özellikler atfederek“has”insanı tanımlar, ardından geri kalanı boş bir Hayvan kategorisine iterler. Mülkiyeti has insanlığın tanımlayıcı göstergesi olarak ele alır ve bu özdeşleştirmenin insanmerkezci dışlamayı nasıl sömürünün meşrulaştırılmasına dönüştürdüğünü açıklar. Bu ontolojik ayrım, malik ve mülk arasındaki ayrımı yansıtır. Tartışma, bu ayrımın insanlığı halihazırda nasıl katmanlaştırdığının izini sürer. Locke ve Hegel'in, insanlığı mülk edinme kapasitesi, hakkı ve göreviyle bir tutarak bu hiyerarşiyi nasıl yeniden şekillendirdiğini gösterir. Mülkiyet bedenle başlar ve toprağa, hayvanlara ve diğer insanlara uzanır. Çalışma, bu zincirleme mantığı Mülki Makine olarak adlandırır ve yinelenen beş işlemi sıralar: temellüke olanak tanımak, ahlaki bir gerekçe sağlamak, şiddeti normalleştirmek, öznellikleri şekillendirmek ve has/has olmayan çizgisini denetlemek. Derrida, Agamben, Wynter ve Weheliye'nin metinlerinin yakından okunması, makinenin çağlar ve bölgeler ötesine uzanan etkisini doğrular. Tez, posthümanist çalışmalara ve hayvan çalışmalarına somut bir kaldıraç sunar, eleştirel mülkiyet literatürüne ontolojik bir açıklama sağlar ve ırk ile sömürgecilik eleştirilerini birleştirici bir mekanizma aracılığıyla geliştirir, böylece nadiren bir araya gelen tartışmaları buluşturur. Mülki Makine'yi tanımak, özgürleştirici siyasetin etkilerini düzeltmek yerine bizatihi mülkiyeti yerinden etmesi gerektiğini teyit eder.
Özet (Çeviri)
This thesis argues that Western metaphysics links human supremacy and property to produce systematic domination. It begins with the longstanding Human/Animal divide: philosophers define the“proper”human by attaching extra traits such as reason, language, or morality, then push the remainder into an empty Animal category. It treats ownership as the defining signifier of proper humanity and explains how this identification turns anthropocentric exclusion into the legitimisation of exploitation. This ontological split mirrors the distinction between proprietor and property. The discussion traces how that division already stratifies humanity. It shows how Locke and Hegel recast this hierarchy by equating humanity with the capacity, right, and duty to own. Ownership starts with the body and reaches land, animals, and other people. The study names this chained logic the Proprietary Machine and lists five recurrent moves: enable appropriation, grant moral warrant, normalise violence, mould subjectivities, and police the proper/improper line. Close readings of Derrida, Agamben, Wynter, and Weheliye confirm the machine's reach across eras and regions. The thesis supplies posthuman and animal studies a concrete lever, gives critical property scholarship an ontological account, and refines race and colonial critiques through a unifying mechanism, thus bringing together debates that rarely converge. Recognising the Proprietary Machine confirms that emancipatory politics must dislodge ownership itself rather than adjust its effects.