EFL teachers' and students' perceptions of the impact of ChatGPT in L2 writing instruction
İngilizce öğretmenlerinin ve öğrencilerinin İngilizce yazma eğitiminde ChatGPT'nin etkisine ilişkin görüşleri
  1. Tez No: 958421
  2. Yazar: ATİLLA ONURALP KOCABALCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUMRU AKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de yükseköğretim bağlamında ChatGPT'nin İngilizce yazma derslerine entegrasyonuna ilişkin hem İngilizce öğretmenlerinin hem de öğrencilerin algı ve görüşlerini incelemektedir. Öğretmenlerin sınıflarında bu tür bir uygulamayı dair algıları ve yaklaşımlarının yanı sıra öğrencilerin buna nasıl bir yaklaşım sergiledikleri ve tepki verdikleri araştırılmaktadır. Ayrıca, çalışma, bu tür bir uygulamanın sonucunda öğrencilerin yazma çıktılarında ne gibi değişiklikler olduğunu araştırmaktadır. Karma yöntemli içiçe geçmiş vaka çalışması tasarımının benimsendiği bu çalışmanın nitel aşamasında dokuz öğretmen ve dokuz öğrenci katılımcı yer alırken, 63 öğrencinin yazı çalışmaları nicel olarak analiz edilmiştir. Yarı yapılandırılmış bireysel ve odak grup görüşmeleri, özdeğerlendirmeler, sınıf gözlemlerine ilişkin alan notları ve öğrencilerin metinleri aracılığıyla hem nitel hem de nicel veriler toplanarak ortaya konan araştırma sorularına yanıt aranmıştır. Bulgular, değişikliklerden bağımsız olarak ChatGPT'nin kullanımına ilişkin öğretmenlerin ve öğrencilerin görüşlerinin örtüşmediğini göstermiştir. Nicel veriler ise, yazma yetkinliği düşük olan öğrencilerin yazma yetkinliği yüksek olanlara kıyasla ChatGPT'den daha fazla faydalandığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigates both EFL teachers' and students' perceptions regarding the integration of ChatGPT into L2 writing classes in the context of higher education in Türkiye. It explores how teachers perceive and approach such integration in their classes, as well as how students react and respond to this. Moreover, the study explores the changes in student writing outcomes as a result of the implementation. Adopting a mixed methods embedded case study design, the study involved nine teacher and nine student participants for the qualitative phase while written products of 63 students were analyzed quantitatively. Through semi-structured individual and focus group interviews, reflections, field notes about the class observations, and written student products both qualitative and quantitative data collected to answer the postulated research questions. Findings revealed that there is a discrepancy between the views of teachers and students about employing ChatGPT regardless of the changes. The quantitative data indicates that students with lower writing proficiency benefit more compared to those with higher writing proficiency.