Cultivating preschool children's social-emotional learning through computational thinking activities
Okul öncesi çocukların sosyal-duygusal öğrenme becerilerinin bilgi işlemsel düşünme etkinlikleriyle geliştirilmesi
  1. Tez No: 958435
  2. Yazar: BETÜL POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUTLU ŞEN AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu nitel durum çalışması, okul öncesi çocukların Bilgi İşlemsel Düşünme (BİD) etkinliklerine katılımının Sosyal Duygusal Öğrenme (SDÖ) becerilerinin gelişimine nasıl katkı sağladığını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, 4–5 yaş aralığındaki dört çocukla bir üniversiteye bağlı erken çocukluk eğitim merkezinde yürütülmüştür. Sekiz haftalık uygulama sürecinin ilk dört haftasında bilgisayarsız (unplugged) BİD etkinlikleri, sonraki dört haftasında ise robot destekli (plugged-in) etkinlikler gerçekleştirilmiştir. Veriler, video kayıtları ve yapılandırılmış gözlem formları aracılığıyla toplanmış, tematik analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Bulgular, BİD etkinliklerinin öz farkındalık, öz yönetim, sosyal farkındalık, ilişki becerileri ve sorumlu karar verme gibi temel SDÖ becerilerinin gelişimini desteklediğini göstermektedir. Bu beceriler, üç ana tema etrafında ortaya çıkmıştır: BİD etkinliklerinin iş birliğine dayalı tasarımı, öğretmen rehberliğinin doğası ve etkinliklerin aşamalı ilerleyişi. İşbirlikçi görevler, çocukların birlikte çalışmasını, problem çözmesini ve grup kararları almasını sağlamıştır. Öğretmen rehberliği, duygusal ifadeyi destekleyerek, çocukların başkalarının duygularını fark etmelerini sağlamış ve iletişim kurmalarına, işbirliği yapmalarına yardımcı olmuştur. Adım adım aktiviteler, çocukların görevlerin küçük bölümlerine odaklanmalarını, eylemlerini gözden geçirmelerini ve duygularını yönetmelerini sağlamıştır. Bulgular, dikkatle tasarlanıp uygulandığında BİD etkinliklerinin, erken çocukluk döneminde sosyal-duygusal yeterlikleri desteklemek için gelişimsel olarak uygun ve ilgi çekici bir öğrenme ortamı sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This qualitative case study aimed to explore how preschool children's participation in Computational Thinking (CT) activities facilitated the development of Social-Emotional Learning (SEL) skills. The study was conducted in an early childhood education center with four children aged 4–5. Over eight weeks, participants engaged in CT activities designed based on Positive Technological Development (PTD) and SEL frameworks. The first four weeks involved unplugged activities, while the following four weeks incorporated plugged-in activities. Data was collected through video recordings of the class sessions and analyzed using thematic analysis. The findings indicated that CT activities supported the development of key SEL skills such as self-awareness, social awareness, relationship skills, self-management, and responsible decision-making. These skills emerged through three interconnected characteristics of CT activities: collaborative design, the nature of teacher guidance, and step-by-step progression. Collaborative tasks helped children work together, solve problems, and make group decisions. Teacher guidance supported emotional expression, encouraged children to notice others' feelings, and helped them communicate and cooperate. Step-by-step activities allowed children to focus on small parts of a task, reflect on their actions, and manage their emotions. The findings suggest that when carefully designed and implemented, CT activities offer a developmentally appropriate and engaging context for nurturing social-emotional skills in early childhood.