Snapshot photography and photographic representation in the Ottoman Empire: The Servet-i Fünun example
Enstantane fotoğrafları ve Osmanlı İmparatorluğu'nda fotoğrafik temsil: Servet-i Fünun örneği
  1. Tez No: 958434
  2. Yazar: ERKİN CEMHAN PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH AHMET ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Tarih, Art History, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez, 1896 ile 1901 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu'nda fotografik temsilin sınıfsal karakterini incelemekte ve birincil kaynak olarak resimli dergi Servet-i Fünun'u merkeze almaktadır. Bu dönem, derginin“altın çağı”olarak tanımlanabilir; bu süreçte fotoğraf, modernleşme, yönetim ve sınıf oluşumu gibi daha geniş toplumsal dönüşüm süreçlerine içkin güçlü bir görsel araç olarak öne çıkmıştır. Servet-i Fünun'daki fotoğraflar, tarafsız bir belge üretimi olmanın ötesinde, burjuva görsel pedagojisinin bir aracı olarak işlev görmüş; okuyucuların kendilerini, toplumu ve imparatorluğu algılama biçimlerini şekillendirmiştir. Michel Foucault, Pierre Bourdieu, Antonio Gramsci ve Jonathan Crary'nin kuramsal çerçevelerinden yararlanan tez, fotoğrafı modern devlet aklının ve kültürel üretimin görsel teknolojileri bağlamında konumlandırmaktadır. Servet-i Fünun, düzenlediği fotoğraf yarışmaları, editoryal tercihleri ve estetik normları aracılığıyla okuryazar ve kentli bir okuyucu kitlesini; düzen ve modernlik gibi burjuva değerlerini içselleştirmeye yönlendirmiştir. Bu görsel normlar, teknik yeterlilik ve maddi imkânlar gibi eşiklerle sınırlanmış; temsil alanını ayrıcalıklı sınıflarla sınırlandırmıştır. Üç bölümden oluşan çalışma; fotoğrafın geç Osmanlı dönemindeki rolünü, Servet-i Fünun'un burjuva bir görsel alan inşasındaki işlevini ve fotoğrafların sembolik güç ve kültürel ayrımcılık araçları olarak kullanımını analiz etmektedir. Sonuç olarak tez, bu dönemdeki fotoğrafçılığın Osmanlı modernliğini yalnızca yansıtmadığını; aksine onu, sınıfa özgü bir görme rejimi aracılığıyla aktif biçimde ürettiğini öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the class character of photographic representation in the Ottoman Empire between 1896 and 1901, focusing on the illustrated journal Servet-i Fünun as a primary source. During this period—which can be described as the journal's“golden age”—photography emerged as a powerful visual medium embedded within broader processes of modernization, governance, and class formation. Rather than a neutral documentary form, photography in Servet-i Fünun functioned as a tool of bourgeois visual pedagogy, shaping how readers perceived themselves, society, and the Empire. Drawing on theoretical frameworks from Michel Foucault, Pierre Bourdieu, Antonio Gramsci, and Jonathan Crary, the thesis situates photography within the visual technologies of modern statecraft and cultural production. It examines how Servet-i Fünun—through its photographic contests, editorial policies, and aesthetic norms—trained a literate, urban readership to internalize bourgeois values of order, legibility, and modernity. These practices filtered participation through technical requirements and financial access, effectively restricting visual representation to privileged social classes. Across three chapters, the study analyzes photography's role in the late Ottoman Empire, the journal's role in building a bourgeois visual sphere, and the use of snapshots as tools of symbolic power and cultural distinction. Ultimately, the thesis argues that photography in this context did not merely reflect Ottoman modernity, it actively produced it through class-specific regimes of vision.