Doğanözü baraj göl'ü (Kızılcahamam, Ankara) zooplanktonik organizmalarının mevsimsel değişimi ve bazı su kalite parametrelerinin araştırılması
Seasonal change of zooplanktonic organisms in Doğanözü dam lake (Kızılcahamam, Ankara) and investigation of some water quality parametres
  1. Tez No: 958489
  2. Yazar: MUNİSE AYCAN KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ATASAĞUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Doğanözü Baraj Göl'ünde yapılan bu çalışmada Rotiferaya ait 24, Cladoceraya ait 10 ve Copepodaya ait 1 takson olmak üzere toplam35 takson teşhis edilmiştir. Bulunan türler ülkemiz için önceden tespit edilen türlerden oluşmuştur. İlkbaharda çözünmüş oksijen değeri birinci İstasyonda 9.25, 'ikinci İstasyonda, 9.62 ve üçüncü İstasyonda 10.59 olarak ölçülmüştür. EC değeri, yine ilkbaharda birinci istasyonda 560 µS/cm, ikinci istasyonda 520 µS/cm ve üçüncü istasyonda ise 530 µS/cm olarak gözlenmiştir. Yaz aylarında ise çözünmüş oksijen miktarında azalma, buna karşın EC değerlerinde ise bir yükselme gözlenmiştir. Bu da yaz aylarında su hacminin çekilmesi ve kirlilik yükünün artmasıyla ilişkili olduğu düşünülmüştür. Sonbahar aylarında ise Çözünmüş oksijen değerlerinin tekrar yükseldiği ama EC değerlerinin çok daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bu durumun sonbahar aylarında baraj gölünün yeterince yağış almaması ve kirlilik yükünün yine yüksek olmasından kaynaklandığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study conducted in Doğanözü Dam Lake, a total of 35 taxa were identified, 24 of which belong to Rotifera, 10 to Cladocera and 1 to Copepoda. It consists of species that are currently detected for the species found. The oxygen value in the temperature in spring was measured as 9.25 in the first station, 9.62 in the second station and 10.59 in the third. The EC value was observed as 560 µS/cm in the first station, 520 µS /cm in the second station and 530 µS/cm in the third station in spring. In the summer periods, a decrease in the dissolved oxygen temperature was observed, while an increase in the EC values was observed. This was thought to have increased with the expansion and change of water volume in the summer months. It was determined that the dissolved oxygen values increased again in the autumn periods, but the EC values were much higher. This situation is due to the fact that the dam lake does not receive enough rain in the autumn months and its separations are again high.