Kur'ân-ı Kerîm'de ölüm ve diriltme sahneleri
Death and resurrection scenes in the Holy Quran
- Tez No: 958490
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBUBEKİR MATPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kur'ân-ı Kerîm ve hadis-i şeriflerde sıkça bahsedilen ölüm ve diriltme sahneleri, insanlar tarafından en çok merak edilen konular arasındadır. Kur'ân'ın indiği dönemde müşrikler, öldükten sonraki hayatın varlığına inanmazdı. Onlar genellikle ölümle birlikte hayatın sona ereceğini ve bedenlerinin tamamen yok olacağını savunurdu. Ancak Kur'ân-ı Kerîm, toplumda yerleşmiş olan yanlış inanışları bazen düzelterek doğruya yönlendiriyor bazen de köklü bir şekilde ortadan kaldırıyordu. Bundan dolayı Kur'an'da öldükten sonra insanların yeniden diriltileceğine çeşitli âyetlerde vurgu yapılmıştır. Bu dirilişin gerçekliğinin hissedilebilmesi için Kur'ân'da hem Arapların bildiği yaşanmış olaylardan hem de tabiattan örnekler verilmiştir. Bu çalışmanın amacı, dünyada mûcizevî bir şekilde gerçekleşmiş olan ölüm ve dirilme olaylarının, âhirette yaşanacak olan yeniden dirilmeye birer delil ve şahit olduğunu ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Death and resurrection scenes, frequently mentioned in the Quran and hadiths, are among the most curious topics among people. During the time of the Quran's revelation, polytheists did not believe in the existence of life after death. They generally held that life would end with death and their bodies would be completely destroyed. However, the Quran sometimes corrected and guided the erroneous beliefs ingrained in society, and sometimes radically eliminated them. Therefore, the Quran emphasizes in various verses the resurrection of people after death. To further understand the reality of this resurrection, the Quran provides examples from both lived events known to the Arabs and from nature. The purpose of this study is to demonstrate that the miraculous events of death and resurrection in this world serve as evidence and witness to the resurrection that will take place in the afterlife.