Osmanlı hanedanına mensup divan şairlerinin şiir dünyası
The poetry world of the divan poets of the Ottoman dynasty
- Tez No: 958514
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1698
Özet
Osmanlı İmparatorluğu döneminde gelişen Klasik Türk şiiri 14. ila 19. yüzyıllarda varlık göstermiştir. Bu yüzyıllar arasında yedi binden fazla divan şairi yetişmiş, Osmanlı hanedanına mensup divan sahibi on dört şair ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada hanedan mensubu şairlerin 7788 şiiri detaylı şekilde incelenmiştir. Hanedan şairlerinin dil ve üslubu ile şiirlerinde ele alınan konular, kullanılan benzetmelikler, yazılan nazireler üzerinde durulmuştur. Elde edilen bulgular diğer divan şairlerinin şiirleri ile karşılaştırılarak hanedan şairlerinin klasik Türk şiiri içerisindeki yeri ve özgün ifadeleri tespit edilmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, hanedan şairlerinin dil ve üslup açısından klasik bir ifadeye sahip olmasına karşılık anlatım tarzı ve konu yelpazesi bağlamında diğer divan şairlerinden ayrıştığı belirlenmiştir. Yönetim sınıfından olan hanedan şairlerinin kendi zümreleri arasında yaşanan çatışmaları, olayları şiirlerine yansıtarak hanedan üyelerinin yaşantılarına ışık tuttuğu görülmüştür. Kendi içlerinde farklı konumlara sahip hanedan şairlerinin olaylar karşısındaki farklı izlenimleri gün yüzüne çıkarılmıştır. Dönemlerinin siyasî, sosyal ve askerî olaylarına ve bu olayların hanedan üyelerine olan etkilerine yer veren hanedan şairlerinin 15. ve 16. yüzyıllarda otorite ve egemenlik sahibi iken 17. yüzyıl itibariyle otoritesini ve gücünü kaybetmeye başladığı şiirlerinden anlaşılmıştır. Hanedan şairlerinin yüksek zümre mensubiyetinin ve kimliklerinin şiirlerinde ortaya çıktığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Classical Turkish poetry, which developed during the Ottoman Empire, flourished between the 14th and 19th centuries. Throughout these centuries, over seven thousand divan poets and fourteen poets with divans belonging to the Ottoman dynasty emerged. In this study, 7788 poems of dynasty poets are examined in detail. The language, style, themes, metaphors, and nazires of dynasty poets are emphasized. By comparing the findings with the poems of other divan poets, the place of the dynasty poets in classical Turkish poetry and their original expressions are determined. The evaluations shows that, while dynasty poets use classical language and style, their style of expression and range of subjects differ from other divan poets. Dynasty poets who were members of the ruling class reflected internal conflicts and events in their poems and shedding light on the lives of dynasty members. The differing perspectives to events of dynasty poets shaped by their positions within the dynasty are revealed. Dynasty poets are included the political, social and military events of their period and the effects of these events on the members of the dynasty in their poems. It is understood from these poems that while the dynasty poets had authority and sovereignty in the 15th and 16th centuries, they began to lose their authority and power in the 17th century. It is observed that the high social status and distinct identities of the dynasty poets reflect in their poems.