Rekreasyonel amaçlı fitness merkezlerine giden bireylerin serbest zaman ilgilenimi ve yaşam doyumu arasındaki ilişki
The relationship between leisure time involvement and life satisfaction of individuals going to fitness centers for recreational purposes
- Tez No: 958515
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN KIRTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, rekreasyonel amaçlı fitness merkezlerine devam eden bireylerin serbest zaman ilgilenimi ve yaşam doyumu düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma, nicel yönteme dayalı tarama modeliyle yürütülmüş ve veriler,“Kişisel Bilgi Formu”,“Serbest Zaman İlgilenimi Ölçeği”ve“Yaşam Doyumu Ölçeği”kullanılarak elde edilmiştir. Çalışma grubunu, Elâzığ il merkezinde çeşitli fitness merkezlerine devam eden 458 birey oluşturmuştur. Verilerin analizinde bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Tukey HSD testi kullanılmıştır. Veriler SPSS 26.0 paket programında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study was to examine the relationship between leisure time involvement and life satisfaction levels of individuals who attend recreational fitness centers. The study was conducted using a quantitative survey model, and data were collected using a“Personal Information Form”a“Leisure Time Involvement Scale”and a“Life Satisfaction Scale”The study group consisted of 458 individuals who attend various fitness centers in the Elazığ provincial center. Data were analyzed using the independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and the Tukey HSD test. Data were analyzed using the SPSS 26.0 package program.