Cezayir mağribi mimarisinde süslemenin sembolik anlamları: el-mechouar sarayının, elhamra sarayı bağlamında karşılaştırmalı incelenmesi
Symbolic meanings of decoration in algerian moorish architecture: a comparative study of the al-mechouar palace in the context of the alhambra palace
- Tez No: 958541
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAN UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Büyük Mağrip, Afrika, Doğu ve Batı'nın kesişim noktasında yer alan bir coğrafya olarak, Orta Çağdan modern çağa kadar hüküm süren Berberi hanedanlıklarının ardışık yönetimleriyle derinlemesine şekillenmiştir, özellikle Cezayir tarihini derinden etkileyen Berberi hanedanlıklarının ardışık yönetimleriyle biçimlenmiştir. Rüstemîler, Fâtımîler, Zirîdler, Hammadîler, Murâbıtlar, Muvahhidler, Merînîler ve Ziyânîler her biri, yerel geleneklere kök salmış; aynı zamanda Doğu'dan ve Endülüs'ten gelen etkilerle zenginleşmiş, Mağrip'e özgü mimari bir kimliğin oluşumuna katkıda bulunmuştur. Bu tarihî zenginlik, stil çeşitliliği ve süsleme sanatındaki ustalıkla kendini gösteren özgün ve otantik bir mimari sanatın ortaya çıkmasını sağlamıştır. Cezayir'deki bu Mağribi miras, sadece anıtsal yapılarda değil, mimarinin süsleme detaylarında da güçlü bir şekilde ifade bulmuştur. Taş, alçı, ahşap ve seramik gibi malzemelere büyük bir incelikle işlenen geometrik, bitkisel ve hat motifleri, yalnızca estetik amaçlı değil aynı zamanda kutsal, siyasal ve kozmolojik anlamlar içeren karmaşık bir sembolik dilin ürünüdür. Kodlanmış ve sistematikleştirilmiş bu süsleme tipolojileri, estetik ile maneviyatın birleştiği bir dünya görüşünü yansıtır.
Özet (Çeviri)
The Greater Maghreb, as a geographical intersection of Africa, the East, and the West, was profoundly shaped by the successive reigns of Berber dynasties from the Middle Ages to the modern era. leaving a significant mark on the history of Algeria. The Rustamids, Fatimids, Zirids, Hammadids, Almoravids, Almohads, Marinids, and Ziyanids among the most influential of these dynasties each contributed to the formation of an architectural identity rooted in local traditions, while also enriched by influences from the East and al-Andalus. This historical wealth gave rise to a unique and authentic architectural art, marked by stylistic diversity and mastery of ornamental design. This Moorish heritage in Algeria is strongly expressed not only in monumental structures but also in the decorative details of architecture. Geometric, vegetal, and calligraphic motifs, intricately carved into stone, plaster, wood, and ceramics, go beyond mere aesthetics; they embody a complex symbolic language with sacred, political, and cosmological meanings. These codified and systematized typologies of ornamentation reflect a worldview in which aesthetics and spirituality are deeply intertwined.