Management of environmental information in a geographic information system framework
Coğrafi bilgi sistemi çerçevesinde çevresel enformasyon yönetimi
- Tez No: 95857
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN USLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
vn ÖZET Bu tezde çevresel enformasyon için coğrafi bilgi sistemini kullanan bir yönetim yaklaşımı sunulmaktadır. Bu yaklaşım bir veri tabanı hazırlama çerçevesinde İzmir iline uygulanmıştır. Bu yönetim yaklaşımında, doğal afetler veya teknolojik problemlerin neden olduğu büyük endüstriyel kazalar vurgulanmaktadır. Bu tür endüstriyel kazalar 17 Ağustos 1999 depremi nedeniyle İzmit TÜPRAŞ Rafinerisi'nde yangın olarak ve Yalova AKSA tesisinde akrilonitril boşalımı olarak meydana gelmiştir. Benzeri kazaların deprem, sel veya başka bir doğal afet veya herhangi bir teknolojik nedenle İzmir ilinde de herhangi bir zamanda meydana gelmesi olasıdır. Geleceği öngören yöntemlerin kullanıldığı bir yönetim yaklaşımı böyle kazalara karşı önlemler almak için bir yoldur. Büyük endüstriyel kazalara hazırlık, onları önlemeye ve müdahale etmeye göre ilk görevdir, bu nedenle tezde ele alınmıştır. Çalışma ulusal ve uluslararası literatüre göre özgündür. Tehlikeli tesislere ait tüm bilgiler ve bunların büyük endüstriyel kazalara karşı hazırlıklı olmaları ve dolayısıyla bu tür kazaların önlenmesi için sunulan çevresel ağırlıklı yönetim yaklaşımı orijinaldir. Uluslararası literatürde kullanılan baskın yaklaşım öncelikle insan sağlığı ve mülkün korunmasıdır. 1999' da bütün AB üyelerinin mevzuatlarım uyarladıkları SEVESO n Yönergesine göre çevrenin korunması hala insan sağlığından sonraki ikinci husustur. Neyse ki daha iyi bir yönerge çevreyi gözönünde bulundurmayan SEVESO I Yönergesinin yerini almıştır. Dolayısıyla büyük endüstriyel kazalara hazırlanma, çevresel enformasyon yönetimi çerçevesinde ele alınarak, tez özgün kılınmıştır.vm Bu çalışma çevresel tahribata ve/veya denizel ve karasal ekosistem kaynaklan üzerindeki tehlikeleri kapsayan zararlara neden olan acil durumlar üzerinde çalışan teknik personele ve karar vericilere bir fikir verme uğraşındadır. Ayrıca bu tür acil durumlardan etkilenen halka da yardım edebilir. Böylece çevresel planlama ve kent yerleşimiyle ilgili karar verme süreçlerinde halkın katılımını ve çevresel enformasyonun karşılıklı değişimini desteklemek için bir araç önerilmektedir. Büyük endüstriyel kazalara hazırlıklı olma ve bunları önleme üzerine Türkiye'de yürütülen teknik ve hukuki çalışmalar yenidir. Dolayısıyla, uygulama yöntemleri ve yaklaşımları doğru bir baz üzerine oturtulmalıdır. Tezin bunu başarmak için bir hedefi vardır. Böylece büyük endüstriyel kazaların kontrolüne ait uygulamalar için gerekli olan yenilikleri önermektedir. Çünkü mevzuat ancak doğru uygulamaları izleyerek geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, a management approach for environmental information using a Geographic Information System is presented. This approach has been applied to Izmir Province in the frame of preparing a database. In this management approach, major industrial accidents are emphasised which would be caused by natural disasters or technological problems. Such industrial accidents have occured at izmit TUPRAS Refinery as a fire and Yalova AKSA plant as an acrylonitrile disposal because of 17 August 1999 earthquake. There is a probability that similar accidents could also happen by earthquake, flooding or the other natural disaster or any technological reason, at any time, in Izmir Province. A management approach in which predictive methods are used is a way for taking precautions against such accidents. Preparedness for major industrial accidents is the initial task with respect to prevention from and response to them, for this reason it is handled in the thesis. The study is original according to the national and international literature. All information related to the hazardous establishments and the proposed environmental weighted management approach for their preparedness for major industrial accidents and therefore, responding to this kind of accidents are original. The dominant approach used in the international literature is primarily to protect human health and property. Still, according to SEVESO n Directive to which all EU members adapted their legislation in 1999, protection of the environment is the second item after human health. Fortunately, a better one had replaced SEVESO I Directive, which ignored the environment. Therefore, the thesis has been rendered original byVI handling the preparedness for major industrial accidents in the frame of management of environmental information. This study tries to give an idea to the technological staff and decision-makers working on emergencies which cause environmental degration and/or losses including hazards on the resources of marine and terrestrial ecosystems. It may also help the public affected by such emergencies. Thus, a tool has been proposed to support public participation in decision-making processes related to environmental planning and urban settlement, and exchange of environmental information. Technical and legislative studies on preparedness for and prevention from.major industrial accidents, which have been carried out in Turkey, are new. Therefore, implementation methodologies and approaches must be settled on a correct base. The thesis has the target to accomplish this. Thus, it proposes necessary novelties for implementations of major industrial accidents control. Because legislation can be developed solely by following correct implementations.