Mermerlerin mekanik özellikleriyle parlatılabilirlik arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between marble's mechanical characteristics and polishability
- Tez No: 95856
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KÖSE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET Dünya tarihinde yazının bulunmasından bile eski devirlerde kullanılmış olan mermer ve mermer ürünleri, günümüzde inşaat sektöründen süs eşyası ve sanat eserleri yapımına kadar bir çok alanda kullanılmaktadır. Endüstriyel anlamda, ekonomik değeri olan, kesilip cilalanabilen ve doğadan yeterli büyüklükte blok alınabilen her türlü kayaca mermer denir. Mermerler“gerçek mermerler, kristalize kalkerler, traverten ve tüfler ve oniksler”olmak üzere 5 ana guruba ayrılır. Açık veya yer altı işletme yöntemleriyle üretilen mermerler, fabrikalarda blok kesiciler yardımıyla levha ve plakalara ayrılır, sonra yankesme, başkesme ve köprülü kesme makinalannda ebatlanarak cilalama işlemine gönderilirler. Levhalar, genişbant silme, klasik silme veya köprülü silme makinalannda, plakalar ise darbant silme makinasında cilalanır. Parlatılan mermerler levha, fayans, döşemelik plaka, tezgahtık plaka vb. gibi kullanıma göre tekrar ebatlamp son rötuşları yapılır, sınıflandırılır ve piyasaya arz edilir. Mermerlerin cilalanması, üretim süreci içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle ürünün pazarlanması aşamasında mermerin kalitesini belirleyen unsurların başındadır. Parlak ve güzel görünümlü mermerler piyasada daha kolay ve yüksek fiyata alıcı bulabilmektedir. Her tür mermer aynı süreç içerisinde parlatılsa bile eşit düzeyde parlaklık kazanmaz. Bazı mermerler kolay ve az işlemle (gerçek mermerler), bazıları zor ve çok işlemle (mağmatik kökenli mermerler) parlatılırlar. Bazı türler ise hiç parlatılamaz (travertenler, tüfler, limra).Mermerlerin parlatma işlemlerine karşı gösterdikleri değişik davranışlara etki eden parametreler, makine ile ilgili, kullanılan silme-parlatma malzemesiyle ilgili, mermerin özellikleriyle ilgili ve işçilikle ilgili etkenler olmak üzere dört guruba ayrılabilir. Bu çalışmada, 9 çeşit gerçek mermer ve 7 çeşit kristalize kalker türündeki toplam 16 çeşit mermer örneğinin parlatılabilirlik parametreleri araştırılmıştır. Bütün mermer örneklerinin mineralojik, petrografik ve kimyasal incelemeleri yapılmış, mekanik özellikleri belirlenmiştir. Ayrıca her mermer örneği eşit koşullar altında otomatik silim makinasında parlatılmış ve her parlatma safhasında pürüzlülük ve parlaklık değerleri ölçülmüştür. Bulunan bütün veriler karşılaştırılarak parlaklıkla mermer örneklerinin mekanik özellikleri arasındaki ilişkiler ortaya konmuştur. Bunun yam sıra Afyon Şeker numunesi için, cilalama makinasınm çalışma parametreleri (basınç, bant hızı, su miktarı) değiştirilerek parlaklık değişimi gözlenmiştir. Ayrıca aynı örnek mermer torna makinası yardımıyla tornanın farklı devirlerinde parlatılarak kafa devri-parlaklık ilişkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Marbles and their products, that have been used for thousand years, are used lots of sectors, from building sector to art world now. Every stone which can be sawable, polishable and having productivity can tought to be marble. Marbles are collected 5 fundamental groups as“real marbles, christalen calcites, magmatic marbles, travetines and onix”. Marbles are produced by open pit mine or underground mine methods and sawed by block cutters as striebs, gang saws as slabs in the factories. Then, slabs are cut by bridge cutter, striebs are cut by cross cutters to calibrate standart dimensions. Then send to polishing machines; i.e. belt slabs/striebs polishing machine, bridge polishing machine, classical polishing machine. Polished slabs are present to customers. Striebs are cut by multidisc cutters to get marbles tiles. In the end of the process, marble tiles are calibrated by finishing line and market. Polishing, which determines the quality of marble, is an important places in the process. Marbles having bright and nice appearance can find customer easily with high price. Every kinds of marble could not be polished at the same level, although in the same process condition. Some marbles can be polished easily, but some can not. There are mainly 4 factors, that effect the polishing of marble, such that machines, abrasives, marble characteristics and labor. In this study, polishability of marbles by using 16 different marbles speices, 9 real marbles and 7 christalen calcites, was investigated. For each samples, mechanical, mineralogical, petrographical and chemical characteristics were studied. Then eachmarble were polished by using automatic belt polishing machine in the same process condition. Meanwhile, polishing and roughness values were measured for the each polishing levels. The relationship between marbles characteristics and polishing was found by correlations of the datas. In addition, change in polishing level was investigated as the working parameters of press of head, belt speed, amount of water the polishing machine was changed for Afyon Sugar marble. Moreover head rotation speed-polishing was investigated by using lathe machine at different rotation speeds for the same sample.