Contiolling electromagnetic interference for switched mode power conversion systems
Anahtarlamalı güç dönüşüm sistemlerinde elektromanyetik girişimin kontrol edilmesi
- Tez No: 95859
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALDUN KARACA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET AnahtarkmaİL güç kaynaklan, yüksek verimleri, küçük boyutları ve ağırlığı nedeniyle yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak bunlar, anahtarlama olayında kullanılan yüksek frekans harmonikleriyle dolu kare dalga işaretlerinden kaynaklanan Elektromanyetik Girişimin(EMG) zengin kaynaklandır. Bölümümüzde, endüksiyon ısıtma amaçlı 10kW/200kHz'lik bir anahtarlamalı güç kaynağı gerçeklenmiştir. Bu tezde, gerçeklenen endüksiyon ısıtma kaynağı için Eletromanyetik Uyumluluk (EMU) kavramı incelenmiştir. Son yıllarda, farklı tip elektronik elemanlardan kaynaklanan yayılmalar için geliştirilen uluslararası standartlar sonucunda EMU çok daha önemli bir hale gelmiştir. Endüksiyon ısıtma kaynağından yayılan elektrik ve manyetik alanların ölçülmesi için bir ölçüm düzeneği geliştirilmiştir. Bu iki alanın ayn ayn ölçülebilmesi için uygun yakın-alan problan elde edilmiş ve kullanılmıştır. Bu çalışma için özel olarak yazılan programla prob performans faktörleri her ölçüm noktası için hesaplanmış ve ölçüm sonuçlarına eklenmiştir. Alan değerlerini, bir osiloskop yardımıyla ölçebilmek için bir devre tasarlanmış ve uygulanmıştır. Daha sonra ölçüm değerleri ilgili standart limitleri ile karşılaştınlmıştır. Manyetik alan şiddeti veya manyetik akı yoğunluğunun, uçlan arasındaki gerilimle orantılı olarak ölçülebilmesini sağlamak amacıyla bir loop prob geliştirilmiştir. Bu prob, herhangi bir prob performans faktörü hesaplamadan ölçüm sonuçlarının doğrudan okunması kolaylığını sağlamaktadır. Daha sonra, anahtarlamalı güç kaynaklarında kullanılabilen farklı anahtarlama tekniklerinin harmonik analizi için bir program geliştirilmiştir. Problem önceden belirlenebilirse birçok önlem alınabilir. Bir sistemde elektromanyetik uyumluluğun sağlanması için alınabilecek önlemler genel olarak özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Switched mode power conversion systems have been widely used in recent years because of their high efficiency, small size and weight. But they are rich sources of Electromagnetic Interference(EM) due to the square pulses, which are full of high frequency components, used for the switching action. In our department, a switched mode power supply of 10kW/200kHz was realized for induction heating purpose. In this thesis, the Electromagnetic Compatibility(EMC) concept is examined for this induction heating power supply unit. EMC has become more important in recent years due to the international standards developed for the emissions. A measurement set up is developed for measuring the electric and magnetic fields radiated by the induction heating supply. Appropriate near-field probes are provided and used to measure the fields separately. Probe performance factors are calculated for all the measurement points by the special software written for this study and added to the measurement results. A circuit is also designed and implemented to be able to measure the field strengths by an oscilloscope. Then the measured values are compared to the related standard limits. A loop probe is developed to make it possible to measure the magnetic field strength or the magnetic flux density proportional to the voltage across the terminals of the loop. This probe gives the advantage of reading the measurement values directly without calculating any probe performance factor. Then, a special software is written for the harmonic analysis of different switching techniques which can be used in switched mode power supplies. Many precautions can be taken if the problem is determined in-advance. These precautions are summarized in general to attain electromagnetic compatibility in a system.