Akılcı tetkik istemi bakış açısıyla aile hekimliği polikliniği laboratuvar verilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of family medicine polyclinic laboratory data from the perspective of rational examination request
  1. Tez No: 958656
  2. Yazar: MUHAMMED ŞAHİNOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN NEJAT KÜÇÜKDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Amaç: Gelişen teknolojik imkanlarla laboratuvar testlerine ulaşmanın kolaylaşması, dava edilme korkusu nedeniyle defansif tıp uygulamaları, hasta istekleri, hekimlerin hastalarına yeterli zaman ayıramamaları gibi sebeplerden dolayı laboratuvar test istemleri önü alınamaz bir şekilde artış göstermektedir. Bu çalışmada aile hekimliğinde görev yapan asistan hekimlere verilen eğitimin laboratuvar test sayıları ve maliyetleri üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Bu çalışmada aile hekimliğinde görev yapan asistan hekimlere verilen akılcı laboratuvar kullanımı eğitiminin laboratuvar test sayıları ve maliyetleri üzerine etkileri araştırıldı. Çalışmaya 01/06/2022-01/06/2024 tarihleri arasında Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne yapılan 27.085 hasta başvurusu dahil edilmiştir. Bu başvurulardan doğrudan veya konsültasyon yoluyla istenmiş olan 174 farklı çeşitte, toplam 170.289 tıbbi biyokimya ve tıbbi mikrobiyoloji laboratuvar testi verileri hastanenin bilgi işlem biriminden alınarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Asistan hekimlere verilen eğitimin, toplam laboratuvar test sayılarını ve maliyetlerini anlamlı şekilde azalttığı görüldü (p0,05). Sonuç: Çalışma sonuçlarımıza göre asistan hekimlere verilen eğitimin laboratuvar kaynaklarının kullanımını iyileştirdiği, hekimlerin daha uygun test seçimleri yapmasını sağladığı böylece hem test sayılarında hem de harcamalarda anlamlı düşüş elde edildiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: Laboratory test requests are increasing uncontrollably due to reasons such as easier access to laboratory tests with developing technological opportunities, defensive medicine practices due to fear of being sued, patient requests, and physicians not being able to spare enough time for their patients. This study aimed to investigate the effect of the training given to assistant physicians working in family medicine on the number and costs of laboratory tests. Materials and Methods: In this study, the effects of rational laboratory use training given to assistant physicians working in family medicine on the number and costs of laboratory tests were investigated. The study included 27,085 patient applications made to the Family Medicine outpatient clinic of Düzce University Research and Application Hospital between 01/06/2022-01/06/2024. Data from a total of 170,289 medical biochemistry and medical microbiology laboratory tests of 174 different types, which were requested directly or through consultation from these applications, were obtained from the hospital's information processing unit and evaluated. Results: It was observed that the training given to assistant physicians significantly reduced the total number of laboratory tests and their costs. At the same time, it was observed that it significantly reduced the number of tests per application and test costs per application. No significant difference was observed in the total variety of tests requested after the training. Conclusion: The results of the study were generally found to be compatible with the literature. It has been demonstrated that the training given to assistant physicians improves the use of laboratory resources and enables physicians to make more appropriate test choices, resulting in a significant decrease in both the number of tests and expenses.