Morbid obezlerde gastrik bypass ameliyatının geç dönem (>2 yıl) sonuçları
Late-term (>2 year) results of gastric bypass surgery in morbidly obese patients
  1. Tez No: 958673
  2. Yazar: ERGÜN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MİHMANLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Obezite, tüm dünyada önemli bir sağlık problemi olup endokrin, metabolik ve davranışsal değişimlerle karakterize, prevalansı giderek artan multifaktoriyel bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü 1997 yılında obezitenin küresel bir epidemi halini aldığını ve mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini belirtmiştir. Yaşam biçiminin değiştirilmesi, gıda alımının kısıtlanması, bedensel aktivitelerin artırılması obezitenin giderilmesi için ilk basamak tedavi yöntemleridir. Tıbbi tedavi programlarında; diyet, egzersiz ve davranış değişiklikleri tek başına veya kombinasyon halinde uygulanmaktadır. Günümüzde obezite cerrahisi uygulanan hastalarda esas amaç; hem hastaların kilo vermesini sağlamak hem de hastanın yaşam kalitesini yükseltmektir. Gerek obezite cerrahisine bağlı metabolik, gerekse cerrahi teknikten kaynaklanan komplikasyon oranı düşük, uzun dönemde kalıcı kilo kaybı yeterli olan cerrahi yöntem seçilmelidir. Obezite cerrahisi uygulanan ameliyat teknikleri arasında; gastrik bypass %65'lik bir oranla dünyada ilk sırada yer almaktadır. Gastrik bypass; mide boyutunu küçülterek ve besin emilimini azaltarak kilo kaybı sağlayan bir uygulamadır. Çalışmamızda tüm hastalara gastrik bypass operasyonu uygulanmıştır. Gastrik bypass uyguladığımız hastaların 2. yılın sonunda fazla kilo kaybı yüzde değerleri ortalaması %67,41 olarak tespit edilmiştir. Obezite cerrahisi uygulanan hastaların takiplerinde, obeziteye yandaş hastalıkların başarılı bir şekilde tedavi edildiği görülmektedir. Çalışmamızda gastrik bypass uyguladığımız hastaların, obeziteye bağlı yandaş hastalıklarında belirgin düzeyde gerileme izlenmiştir. Gastrik bypass ameliyatının morbid obezite tedavisinde hastaların kilo vermesini ve aynı zamanda obeziteye bağlı gelişen yandaş hastalıkların iyileşmesini sağlayan güvenli bir yöntem olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Obesity is an important medical problem worldwide and characterized by endocrine, metabolic and behavioural changes. It is a multifactorial disease with increasing prevalence. In 1997, World Health Organisation has declared that obesity has become a global epidemic and must be treated. Lifestyle changes, limiting food intake and increasing physical activity are first step treatment modalities for avoiding obesity. In medical treatment programs; diet, exercise and behavioural changes are used separately or in a combination. Today, the major aim of obesity surgery is not only to help the patients losing their weight, but also improving their quality of life. The surgical technique which has a low surgery related metabolic effects, with low ratios of surgical complications, and adequate long term weight loss should be chosen. Beyond the techniques in obesity surgery, gastric bypass stays on top with a ratio of 65% worldwide. Gastric bypass is a modality that provides weight loss by decreasing gastric volume and food absorption. In our practice, gastric bypass operation has performed to all patients. It is found that mean value of excessive weight loss ratio at the end of second year is 67.41% in our patients who undergone gastric bypass surgery. In the follow up of patients with obesity surgery, it is seen that the diseases accompanying obesity are successfully treated. In our practice, it is seen that remarkable decline is achieved in accompanying diseases in our patients who was performed gastric bypass surgery. It is thought that gastric bypass operation in the treatment of morbid obesity is a safe method that provides weight loss and at the same time treating accompanying diseases which are related to obesity.