İstanbul'da otopark sorununa mobil tabanlı akıllı çözümler: ispark mobil ve spothero karşılaştırması
Mobile-based smart solutions to the parking problem in İstanbul: a comparative study on ispark mobile and spothero
- Tez No: 958707
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ÇORUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırmanın temel amacının mobil tabanlı akıllı otopark uygulamalarının en iyi örneklerinden biri olan SpotHero ile yapılacak karşılaştırma üzerinden İstanbul'da kullanılan İSPARK Mobil uygulaması etkililiğini değerlendirmek, uygulamanın eksik yönlerini belirleyerek hem uygulamanın gelişmesine hem de İstanbul'daki otopark sorununa çözümü katkı sağlamaktır. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden biri olan durum çalışması yönteminin bütüncül çoklu durum deseni kullanılarak yürütülmüştür. Araştırma kapsamında öncelikle iki uygulama ayrı ayrı incelenmiş, uygulamaların güçlü ve zayıf yönleri tespit edilmiş, daha sonra ise uygulamalar karşılaştırılmıştır. Son olarak araştırmada ulaşılan sonuçlara dayalı olarak İSPARK Mobil uygulamasının geliştirilmesi ve İstanbul'daki otopark sorununun çözümü için öneriler sunulmuştur. Araştırmada ulaşılan sonuçlar İSPARK Mobil uygulamasının daha çok bilgi verme ve yönlendirme amaçlı olduğunu göstermektedir. Uygulamada gerçek zamanlı veri paylaşımı, rezervasyon, dijital ödeme, fiyat karşılaştırması ve geri bildirim mekanizması gibi özellikler bulunmamaktadır. Ayrıca uygulamanın arayüzü yetersizdir. Eksik ve yetersiz özellikler hem kullanıcı deneyimini hem de uygulamanın etkililiğini sınırlamaktadır. Uygulamaya mobil rezervasyon, gerçek zamanlı müsaitlik, dinamik fiyatlandırma, dijital abonelik ve ödeme, kullanıcı geri bildirim sistemi ve puanlama, navigasyon entegrasyonu ile otopark yönlendirmesi gibi özelliklerin eklenmesi İSPARK Mobil uygulamasının geliştirilmesine ve İstanbul'daki otopark sorununun çözümüne katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to evaluate the effectiveness of the ISPARK Mobile application used in Istanbul through a comparison with SpotHero, one of the best examples of mobile-based smart parking applications, and to contribute to both the development of the application and the solution to the parking problem in Istanbul by identifying the deficiencies of the application. The research was conducted using the holistic multiple case design of the case study method, which is one of the qualitative research methods. Within the scope of the research, the two practices were first analyzed separately, the strengths and weaknesses of the practices were identified, and then the practices were compared. Finally, based on the results of the study, suggestions are presented for the development of ISPARK Mobile application and the solution of the parking problem in Istanbul. The results of the study show that ISPARK Mobile application is mostly for information and guidance purposes. The app lacks features such as real-time data sharing, booking, digital payment, price comparison and feedback mechanisms. In addition, the app's interface is inadequate. Missing and inadequate features limit both the user experience and the effectiveness of the app. Adding features such as mobile reservation, real-time availability, dynamic pricing, digital subscription and payment, user feedback system and scoring, navigation integration and parking guidance to the application can contribute to the development of ISPARK Mobile application and the solution of the parking problem in Istanbul.