Ai in education: An inquiry in iraqi Universities
Eğitimde yapay zeka: Irak Üniversitelerinde bir araştırma
  1. Tez No: 958708
  2. Yazar: MAHA ABDULWAHHAB ABED ABED
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. ERDEM ERZURUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Artificial Intelligence (AI) has played a significant role in changing the higher education around the world. However, the use of artificial intelligence tools in writing scientific research has raised concerns about the heavy reliance on these tools and their potential impact on the quality of scientific research. In Iraq, The current study aims to explore opinions how artificial intelligence can contribute to supporting and enhancing scientific research within Iraqi universities. Despite the widespread use of artificial intelligence tools around the world, their use in Iraq remains limited. The study adopted a descriptive quantitative approach, starting with a comprehensive review of the existing literature. This was followed by collecting field data through structured survey distributed to faculty members and researchers in four Iraqi universities: Al-Mustansiriya, Al-Farahidi, Diyala, and Tikrit. Data were collected from March to April 2025. Based on the survey that was submitted, the data was analyzed using SPSS program. The study explores individuals' awareness of AI, their actual use of it, and their universities' readiness for digital transformation. The findings highlight two key points: There is growing interest in using AI, but at the same time, there is a significant gap between the technology's potential and its actual implementation. Recommendations focus on improving infrastructure, training human resources, developing national policies, and establishing international partnerships. The findings of this research are expected to provide valuable insights for policymakers and university administrators in Iraq who aim to modernise their administrative practices and enhance the overall quality of higher education.
Özet (Çeviri)
Yapay Zeka (YZ), dünya genelinde yükseköğretimin değişiminde önemli bir rol oynamıştır. Ancak, bilimsel araştırma yazımında yapay zeka araçlarının kullanımı, bu araçlara aşırı derecede bağımlılık ve bunun bilimsel araştırmaların kalitesi üzerindeki potansiyel etkileri konusunda endişelere yol açmıştır. Irak'ta bu çalışma, yapay zekanın Irak üniversitelerinde bilimsel araştırmaları destekleme ve geliştirme sürecine nasıl katkı sağlayabileceğine dair görüşleri keşfetmeyi amaçlamaktadır. Dünyada yapay zeka araçlarının yaygın kullanımına rağmen, Irak'taki kullanımı hâlâ sınırlıdır. Çalışma, mevcut literatürün kapsamlı bir şekilde incelenmesiyle başlayan tanımlayıcı nicel bir yaklaşım benimsemiştir. Bunu, El-Mustansiriya, El-Farahidi, Diyala ve Tikrit üniversitelerinde görev yapan öğretim üyeleri ve araştırmacılara dağıtılan yapılandırılmış bir anket yoluyla saha verilerinin toplanması izlemiştir. Veriler Mart-Nisan 2025 tarihleri arasında toplanmıştır. Uygulanan ankete dayanarak veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma, bireylerin YZ farkındalığını, gerçek kullanım düzeylerini ve üniversitelerinin dijital dönüşüme ne kadar hazır olduğunu incelemektedir. Bulgular iki önemli noktaya dikkat çekmektedir: Yapay zekaya yönelik artan bir ilgi vardır, ancak aynı zamanda teknolojinin potansiyeli ile gerçek uygulamaları arasında önemli bir boşluk bulunmaktadır. Öneriler, altyapının iyileştirilmesi, insan kaynaklarının eğitimi, ulusal politikaların geliştirilmesi ve uluslararası ortaklıkların kurulmasına odaklanmaktadır. Bu araştırmanın bulgularının, Irak'taki politika yapıcılar ve üniversite yöneticileri için, idari uygulamaları modernleştirme ve yükseköğretimin genel kalitesini artırma yönünde değerli içgörüler sunması beklenmektedir.