Hızlı raylı sistemlerin kapasite hesaplamaları İzmir metrosunun kapasite tayini
Rail rapid systems capacity calculating and İzmir-metro capacity determination
- Tez No: 95871
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇETİN VARLIORPAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 192
Özet
ÖZET Dünyada halen en güvenilir ulaşım modu raylı sistemlerdir. Gelişen teknolojinin yansıması ile birlikte hız, sinyalizasyon ve konfor problemlerini çözen kentsel raylı sistemler büyük şehirler için vazgeçilmez olmuşlardır. Kentsel raylı sistemlerin metro, hafif raylı gibi farklı tipleri mevcuttur. Özellikle metro hatlan ortalama 15000-50000 yolcu/saat kapasiteleri olan sistemlerdir. Şehir merkezi trafiğinde seyreden gereksiz otobüs ve özel otoları ortadan kaldırıp, merkez ve civarında trafiğin rahatlamasına neden olurlar. Londra ve New York şehirlerinin yaklaşık yüz otuz yıl önce bu sistemlere geçiş yaptığı bilinmektedir. Günümüzde San Francisco'dan Tokyo'ya kadar sayısı 1 10'yi geçen kent, şehir içi trafiğini bu yolla çözmektedir. Bu çalışmada dünya metrolarının bu yüksek kapasiteyi nasıl sağladıkları sayısal şekilde sunulacak ve İzmir-Metro'nun yolcu kapasitesi sistem resmi olarak operasyonlarına başlamadan saptanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT All railway systems are more reliable than other transit modes in the world. Tn a few decades ago all metro systems solved their navigation problems (high velocity, advanced signalling systems, comfort) as a result of reflecting of developing technology. Urban rail rapid systems have different types. Especially metro that carry 15000-50000 passengers in a hour one direction. For example 400 km network of New York Subway Systems is one of the largest and most complex in the world. One of the important feature of urban rail rapid systems which they eliminate unnecessary motorway vehicles and reducing local bus services. Great number of many metropolitans for example San Francisco to Tokyo go on urban rail operations. The study, which is focused on determining the rail rapid capacity is based on the analysis of 4 different calculating methods.For example defines capacity and develops an initial framework to analyse and determine the capacity of urban rail transit modes. Through the findings of this analysis it calculating the Izmir Metro achievable capacity daily and annually ridership. And finally author will some suggestions about regional metro.