Elasto-plastic stress analysis in laminated composite plates
Tabakalı kompozit plakalarda elasto-plastik stres analizi
- Tez No: 95870
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KARAKUZU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
nı ÖZET Bu çalışmada, düşey yayıh yüklü, örgü fiber takviyeli ve termoplastik matrikse sahip tabakalanmış kompozit plakaya, elastik-plastik gerilme analizi uygulanmıştır. Plakalar açısal tabakalardan oluşturulmuştur. Sabit kalınlıktaki tabakalanmış plakalar dört, sekiz, oniki ve onaltı tabakanın istiflenmesi ile elde edilmiştir. Kompozit plakaların mekanik özellikleri ve akma mukavemetleri deneysel olarak çekme cihazından strain gauge kullanılarak elde edilmiştir. Akma noktalan ve gerilmeler, simetrik ve antisimetrik plakaların, ankastre ve basit mesnetli sınır şartlarına göre elde edilmiştir. Tabakalardaki artık gerilme bileşenlerleri ve plastik bölge yayılımı sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak küçük deformasyonlar için bulunmuştur. Her analiz için üç yükleme arka arkaya uygulanmıştır. İlk yüklemede, akmayı sağlayacak düşey yük uygulanmıştır. İkinci yükleme, toplam yük“akma yükü + 0.005 MPa”olacak şekilde bir seri yük arttınmı şeklinde yapılmıştır. Son yüklemede dış yük kaldırılarak artık gerilme bileşenleri elde edilmiştir. Tabakalardaki artık gerilme bileşenleri tablo olarak verilmiştir. Akmanın oluştuğu yüzeye göre plastik bölgelerin yayıhmlan resimlerle gösterilmiştir. Tabakaların farklı konfigürasyonlan için akma noktalan, plastik bölgelerin yayıhmlan ve artık gerilme bileşenleri karşılaştınlmıştır. Tabaka sayısının, oryantasyon açısının, istiflenme ve bağlanma tiplerinin tabakalanmış kompozit plakalann artık gerilme bileşenleri üzerendeki etkisi araştınlmıştır. Böyle bir çalışmadan elde edilen sonuç; tabakalanmış kompozit plakalann dayanımı artık gerilme bileşenleri kullanılarak arttınlabilir.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT In this study, an elastic-plastic stress analysis is carried out in woven steel fiber reinforced laminated thermoplastic matrix composite plate for transverse uniform loads. Plates are oriented as angle ply laminates. Stacking four, eight, twelve, and sixteen layer forms laminated plates of constant thickness. Mechanical properties and yield strengths of composite material have been obtained experimentally by using strain gauge in the tensile testing machine. Yield points and stresses are obtained for symmetric and anti-symmetric laminated plates with simply supported or clamped boundary conditions. The residual stress components and the expansions of plastic zones in layers are studied by using finite element method for small deformations. Three-load step is carried out for each analysis consecutively. In the first load step, the yielding transverse load is applied. In the second load step, a series of load increments added until the load reaches“Yielding Load + 0.005 MPa”. At the last step the external load is released to obtain the residual stress components. Residual stress components in laminates are given in tables. The expansions of the plastic zones are illustrated for the yielding surfaces. Yielding points, the expansions of plastic zones and the residual stress components are compared for different configurations of the plates. The effects of ply number, orientation angle, bonding and supporting type on the residual stress components of laminated composite plates are investigated. As a conclusion, an information gained from such a study is; the strength of the laminated plates can be increased by using residual stresses.