Zehratü'l-Kulûb adlı eser (Metin inceleme)
The work called Zehratü'l-Kulûb (Text review)
- Tez No: 958726
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK PEKPARLATIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Arap Dili, İslami ilimlerin özüdür ve bu ilmi anlayıp hakkıyla kavrayabilmek için bu dile tüm hatlarıyla hâkim olmak büyük bir önem taşımaktadır. Bu derece önemsenmesinin nedeni hiç şüphesiz onun başta Kur'an-ı Kerim'in dili olmasıdır. İslam âlimleri dil eğitimine önem vermiş ve bu alanda var güçleriyle çalışmışlardır. Bu çalışmaları da arkalarında çok kıymetli eserler bırakmalarına vesile olmuş ve bu eserler ilim talebeleri tarafından oldukça fazla teveccühe mazhar olmuştur. Sarf ilmi İslam âlimlerinin sistemleştirmiş olduğu Arapça gramerinin ana dallarından birini teşkil etmektedir. Emsile ise sarf ilmi üzerine yazılmış uzun yıllar medreselerde okutulagelmiş bir kaynaktır. Bu kıymetli kitap üzerine daha anlaşılır olabilmesi için çokça şerhler yazılmıştır. Bu tez çalışmasında tahkiki yapılmış olan“Zehratü'l-Kulûb”adlı eserde bu şerhlerden birisidir. Çalışmada bu eserin kütüphanelerin yazma eserler bölümünde bulunan nüshalarına ulaşılmış olup bu nüshaların karşılaştırılması yapılıp, tahkiki ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ayrıca sarf ilmi ve kaynakları,“Zehratü'l-Kulûb”adlı bir nüshası bulunan Şerhu'l-Emsile adlı eserin müellifi Seyyid Ahmed b. Mustafa el-Le'âlî Efendinin yaşadığı dönem, hayatı, eserleri ve bu eserlerin içerikleri zikredilmiştir. Bunlarla birlikte müellifin önemli bir şahsiyet olduğu, birçok alanda değerli eserleri ve çalışmaları olduğu ve başta İslami ilimler, edebiyat, hat, dil gibi alanlarda yetkinliği olduğu görülmüştür. Ayrıca tahkiki yapılan eserin sarf ilminden bir Emsile eseri olması, Emsilenin Arapçadaki önemine binaen bizleri çalışmada önemli, dikkatli ve arzulu bir çalışmaya sevk etmiştir.
Özet (Çeviri)
Arabic Language is the essence of Islamic sciences, and it is of great importance to master this language in all its aspects in order to understand and comprehend this science properly. The reason why it is so important is undoubtedly that it is the language of the Holy Quran. Islamic scholars gave importance to language education and worked with all their strength in this field. These works have enabled them to leave behind very valuable works, and these works have been highly appreciated by the students of science. Sarf science constitutes one of the main branches of Arabic grammar systematized by Islamic scholars. Emsile, on the other hand, is a source written on the science of sarfs and has been taught in madrasahs for many years. Many commentaries have been written on this valuable book to make it more understandable. The work called“Zehratu'l-Kulub”, which has been analyzed in this thesis, is one of these commentaries. In the study, the copies of this work in the manuscripts section of libraries were reached, and a comparison of these copies was made and an attempt was made to reveal its verification. In addition, the science of grammar and its sources, the period in which Sayyid Ahmed b. Mustafa el-Le'âlî Master, the author of the work named Şerhu'l-Emsile, of which there is a copy named“Zehratu'l-Kulub”, lived, his life, his works and the contents of these works were mentioned. In addition, it was seen that the author was an important figure, that he had valuable works and studies in many fields, and that he was competent in fields such as Islamic sciences, literature, calligraphy and language. In addition, the fact that the work being examined is a work of Emsile from the science of grammar has led us to an important, careful and ambitious work in the study, considering the importance of Emsile in Arabic.