Muhammed Ebû Zehre'nin“Zehretü't-Tefâsîr”adlı eserinde kıraatlere yaklaşım yöntemi
Muhammed Ebû Zehre's method of approach to readings in his work named“Zehretü't-Tefâsîr”
  1. Tez No: 1000828
  2. Yazar: MUSTEKİM KABA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR TAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Muhammed Ebû Zehre, farklı ilim sahalarında kaleme aldığı eserlerle hem yaşadığı dönemde hem de sonrasında ilmî çevrelerde temayüz etmiş çok yönlü bir âlimdir. Söz konusu tefsir, telif tarzı ve muhtevası itibarıyla birçok ilmî alanı ilgilendirdiği gibi, bünyesinde yer verdiği kıraatler ve bu kıraatlerin âyetlerin yorumuna olan etkisi bakımından da önemli bir kaynak niteliği taşımaktadır. Bu çerçevede Zehretü't-tefâsîr'in kıraatler açısından ele alınarak müfessirin kıraat anlayışının ve kıraat farklılıklarını tefsirinde değerlendirme yönteminin ortaya konulmasının alana katkı sağlayacağı kanaatine varılmıştır. Zehretü't-tefâsîr'de yer alan kıraatleri konu edinen bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Ebû Zehre'nin hayatı, ilmî şahsiyeti, eserleri, tefsiri ve metodolojik yaklaşımı ele alınmıştır. İkinci bölümde ise tefsirde zikredilen kıraatler, lehçe farklılıkları ile fonetik ve ferşî ihtilaflar bağlamında incelenmiştir. Ebû Zehre, söz konusu eserde esas itibarıyla sahih kıraatlere yer vermekle birlikte, yer yer şâz kıraatlere de değinmektedir. Müfessirin, kıraat vecihlerini çoğunlukla kıraat imamlarının isimlerini zikretmeden aktardığı, buna karşılık kıraat ihtilaflarını ve bu ihtilaflara ilişkin değerlendirmeleri ise zaman zaman klasik müfessirlerin görüşlerine atıfla, belirli bir sistematik içinde ele aldığı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Muhammad Abū Zahra is a versatile scholar who distinguished himself in academic circles both during his lifetime and thereafter through the works he authored in various fields of Islamic sciences. Zahretü't-tefāsīr, in terms of its method of composition and content, addresses numerous scholarly disciplines and constitutes an important source particularly with regard to the qirāʾāt it includes and the impact of these variant readings on the interpretation of Qurʾānic verses. In this context, examining Zahretü't-tefāsīr from the perspective of qirāʾāt and identifying the exegete's understanding of qirāʾāt as well as his method of evaluating qirāʾāt differences within his tafsīr is considered to contribute significantly to the field. This study, which addresses the qirāʾāt included in Zahrat al-tafāsīr, consists of two chapters. The first chapter examines Abū Zahra's life, scholarly personality, works, his tafsīr, and his methodological approach. The second chapter analyzes the qirāʾāt mentioned in the tafsīr within the framework of dialectal differences, as well as phonetic and farshī variants. In the aforementioned work, Abū Zahra primarily includes ṣaḥīḥ (sound) qirāʾāt, while occasionally referring to shādh (irregular) readings. It is understood that the exegete generally transmits the various qirāʾāt without explicitly mentioning the names of the qirāʾāt imams; however, he at times addresses the differences among the readings and related evaluations within a certain systematic framework, referring to the opinions of classical exegetes.