Yerel yönetimlerde kadınlara yönelik sosyo-kültürel faaliyetler Antalya Kepez ilçesi örneği
Socio-cultural aktivities for woman in local goverment Antalya Kepez district example
  1. Tez No: 958725
  2. Yazar: ŞÜKRİYE YILDIRIMLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMALİ SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma, yerel yönetimlerin kadınlara yönelik gerçekleştirdiği sosyokültürel faaliyetlerin kapsamını, işlevselliğini ve toplumsal etkilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışma sahası olarak Antalya ilinin Kepez ilçesi seçilmiş ve bu ilçede yaşayan kadın bireylerin yerel yönetim hizmetlerine yönelik algıları, katılım düzeyleri ve talepleri nitel araştırma yöntemiyle derinlemesine incelenmiştir. Sosyal belediyecilik anlayışının kadınlara yönelik hizmetlerde nasıl somutlaştığı, belediyelerin stratejik planlarında toplumsal cinsiyet eşitliğine ne düzeyde yer verildiği ve kadınların sosyal hayata katılımlarının artırılmasına yönelik faaliyetlerin etkinliği bu çalışmanın temel inceleme konularını oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında veri toplama süreci Aralık 2024 ile Mart 2025 tarihleri arasında yürütülmüş olup yalnızca kadın katılımcılarla derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Örneklem grubu kartopu ve basit rastgele örnekleme teknikleriyle belirlenmiş, toplamda 30 katılımcı ile yaklaşık 45'er dakikalık yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Görüşmelerde kullanılan form üç bölümden oluşmaktadır: demografik bilgiler, kadınların sosyokültürel hizmetlere dair tanım, görüş ve eleştirileri ile Kepez Belediyesi'nin faaliyetlerine yönelik değerlendirmeler. Katılımcıların büyük bir kısmı belediye tarafından yürütülen kurslar, kadın danışma merkezleri, sosyal etkinlikler ve istihdam desteklerine yönelik faaliyetlerin kadınlar açısından hem ekonomik hem de psikososyal kazanımlar sağladığını belirtmiştir. Araştırma bulguları, yerel düzeyde kadınlara yönelik hizmetlerin nicel anlamda çeşitlendiğini ancak nitelik bakımından bazı yetersizliklerin devam ettiğini göstermektedir. Özellikle mahalle ölçeğinde hizmetlere erişim, bilgilendirme faaliyetlerinin yetersizliği ve hizmetlerin sürekliliği noktasında sorunlar gözlemlenmiştir. Bununla birlikte kadınların sosyal hayata aktif biçimde katılımını destekleyen faaliyetlerin toplumsal cinsiyet eşitliği bağlamında olumlu etkiler yarattığı tespit edilmiştir. Çalışma, yerel yönetimlerin kadınlara yönelik sosyokültürel hizmetlerinde ihtiyaç temelli, katılımcı ve sürdürülebilir politikalar geliştirmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the scope, functionality, and societal impact of sociocultural activities organized by local governments for women. The research focuses on Kepez district, located in Antalya, Türkiye, and investigates the perceptions, levels of participation, and expectations of women regarding local government services. At the core of this study are issues such as how the notion of social municipalism is embodied in services for women, the extent to which gender equality is addressed in municipal strategic plans, and the effectiveness of activities aimed at enhancing women's participation in social life. The data collection process was conducted between December 2024 and March 2025 through in-depth interviews with female participants exclusively. The sample group was determined using snowball and simple random sampling methods, and a total of 30 participants were interviewed face-to-face, with each session lasting approximately 45 minutes. The interview form consisted of three main sections: demographic information, definitions and assessments regarding sociocultural services for women, and evaluations of the services provided by Kepez Municipality. Most participants emphasized that activities such as vocational training courses, women's counseling centers, social events, and employment support programs provided by the municipality yield both economic and psychosocial benefits for women. The findings indicate that while the variety of services for women at the local level has increased quantitatively, certain qualitative deficiencies persist. Particularly at the neighborhood level, problems such as limited access to services, insufficient dissemination of information, and lack of continuity in service provision have been identified. However, the study also finds that sociocultural services encouraging women's active participation in social life contribute positively to the promotion of gender equality. Overall, the study concludes that local governments should adopt needs-based, participatory, and sustainable policies in the development and implementation of sociocultural services for women.