Yer değiştirme potansiyeli ile derin kirişlerin gerilme analizi
Stress analysis of deep beams via displacement potential
- Tez No: 958776
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Açıklığının derinliğine oranı 2'den az olan basit kirişler ve 2,5'ten az olan sürekli kirişler genel olarak“derin (yüksek) kiriş”olarak adlandırılmaktadır. Derin kiriş gerilmelerin iki boyutta hakim olduğu yüzeysel bir taşıyıcı sistemdir. Bernoulli-Euler ve Timoshenko kiriş teorileri, derin kirişlerde gerilme davranışını tam olarak yansıtmadığından, gerilme ve şekil değiştirmelerin analizinde, iki boyutlu elastisite teorisi çözümlerine başvurulmaktadır. Bu çalışmanın amacı, derin kirişlerin, yer değiştirme potansiyeli kullanılarak gerilme dağılışını belirlemektir. Problemin matematiksel modeli, yer değiştirme potansiyeli yardımıyla oluşturulduktan sonra, problemin çözümünde sonlu farklar yöntemi kullanılmıştır. Problemde, kullanılan malzemenin lineer elastik izotropik Hooke cismi olduğu ve birim hacim kuvvetlerinin olmadığı varsayılmıştır. Bu çalışmanın ilk bölümünde derin kirişlerin kullanım alanları ve genel bilgileri verildikten sonra ikinci bölümde, iki boyutlu elastisitede gerilme hali, şekil değiştirme hali ve uygunluk bağıntılarının nasıl belirlendiği gösterilmiş ve“yer değiştirme potansiyeli”, gerilme ve yer değiştirme bileşenleri cinsinden ifade edilmiştir. Üçüncü bölümde, sonlu farklar yöntemi tanıtılmış ve problemin çözümü için gerekli çeşitli mertebeden türevlerin sonlu fark açılımları yapılmıştır. Dördüncü bölümde, yer değiştirme potansiyeli türünden yönetici kısmi diferansiyel denklemlerin sonlu fark açılımları ve şemaları oluşturulmuş, sınır koşullarının nasıl uygulanacağı ve cebrik denklem takımının nasıl oluşturulduğu anlatılarak, geometri, sınır şartları ve yük kombinasyonları birbirinden farklı iki adet sayısal uygulama yapılmıştır. Son bölümde, çalışmadan elde edilen sayısal uygulama sonuçları irdelenerek bazı çıkarımlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Simple beams with a ratio of span to depth of less than 2 and continuous beams with less than 2.5 are generally referred to as“deep (high) beams”. Deep beam is a superficial load-bearing system in which stresses prevail in two dimensions. Since Bernoulli-Euler and Timoshenko beam theories do not fully reflect the stress behavior in deep beams, two-dimensional elasticity theory solutions are used in the analysis of stresses and deformations. The aim of this study is to determine the stress distribution of deep beams using the displacement potential. After the mathematical model of the problem was created with the help of the displacement potential, the finite difference method was used in the solution of the problem. In the problem, it is assumed that the material used is a linear elastic isotropic Hooke body and that there are no unit volume forces. In the first part of this study, after giving the usage areas and general information of deep beams, in the second part, it is shown how the stress state, deformation state and compatibility relations are determined in two-dimensional elasticity and the“displacement potential”is expressed in terms of stress and displacement components. In the third section, the finite difference method is introduced and finite difference expansions of various order derivatives required for the solution of the problem are made. In the fourth chapter, finite difference expansions and schemes of the executive partial differential equations of the displacement potential type were created, how to apply the boundary conditions and how to create the algebraic equation set, and two numerical applications with different geometry, boundary conditions and load combinations were made. In the last section, the numerical application results obtained from the study are examined and some conclusions are made.