Şanlıurfa ilinde badem üretiminin sosyo-ekonomik analizi
Socio-economic analysis of almond production in the province of şanliurfa
  1. Tez No: 958779
  2. Yazar: FATMA DURAP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖNÜL SEVİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışması, Şanlıurfa ilinde badem üretimi gerçekleştiren çiftçilerin sosyo-demografik ve ekonomik yapılarını incelemek, üretim sürecinde karşılaştıkları temel sorunları belirlemek ve üretici birliklerine yönelik tutumlarını analiz etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın temel materyalini, 2024 yılı içerisinde Şanlıurfa ilinde badem üretimi yapan 87 üreticiyle yüz yüze gerçekleştirilen anket çalışmasından elde edilen birincil veriler oluşturmuştur. Ayrıca, konuyla ilgili çeşitli akademik kaynaklar ve resmi istatistiklerden elde edilen ikincil verilerle analiz süreci desteklenmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen bulgulara göre, üreticilerin büyük çoğunluğunun lise ve üzeri eğitim seviyesine sahip olduğu, ortalama hane halkı büyüklüğünün 4.65 kişi, çiftçilik deneyim süresinin ise 24.41 yıl olduğu belirlenmiştir. Ortalama badem ekim alanı 123.46 dekar olarak tespit edilirken, ağaç başına verim 3.22 kg düzeyinde gerçekleşmiştir. Üreticilerin“badem üretiminden yeterli düzeyde kâr elde ettiklerine”ilişkin algıları görece düşük seviyedeyken, üretici birliklerinin kurulması durumunda başarılı olacağı yönündeki inançları görece yüksektir. Üreticilerin en çok karşılaştıkları sorunlar arasında yüksek girdi maliyetleri, hastalık ve zararlılarla mücadele, teknik bilgi eksikliği, sulama problemleri ve pazarlama güçlükleri öne çıkmaktadır. Araştırmada elde edilen bulgular ışığında, badem üretiminin sürdürülebilirliğini artırmak amacıyla; üreticilere yönelik teknik yayım hizmetlerinin güçlendirilmesi, sulama altyapısının geliştirilmesi, üretici birliklerinin kurulmasının desteklenmesi ve bölgeye özgü tarımsal destekleme politikalarının oluşturulması gerekliliği ortaya konulmuştur. Ayrıca, çalışmanın yalnızca Şanlıurfa iliyle sınırlı olması ve örneklem büyüklüğünün sınırlılığı gibi bazı kısıtlılıkları bulunduğundan, gelecekte farklı bölgelerde daha geniş örneklemlerle benzer araştırmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the socio-demographic and economic characteristics of almond producers in Şanlıurfa province, identify the major challenges encountered during the production process, and analyze producers' attitudes towards establishing producer associations. The primary data of the research were obtained through face-to-face surveys conducted in 2024 with 87 almond producers in Şanlıurfa. In addition, the analysis was supported by secondary data derived from relevant academic sources and official statistics. According to the findings, the majority of the producers have at least a high school education. The average household size was found to be 4.65 persons, and the average farming experience was 24.41 years. The average almond cultivation area was determined as 123.46 decares, while yield per tree was calculated as 3.22 kg. While producers' perceptions of earning sufficient profit from almond production were relatively low, their belief in the potential success of establishing a producer association was relatively high. The most frequently reported challenges included high input costs, pest and disease management, lack of technical knowledge, irrigation problems, and marketing difficulties. Based on the results of the study, it is recommended to strengthen extension services for producers, improve irrigation infrastructure, support the formation of producer associations, and develop region-specific agricultural support policies to enhance the sustainability of almond production. Furthermore, due to the study's limitation to Şanlıurfa province and its restricted sample size, it is suggested that future research be conducted in different regions with broader sample groups to obtain more generalizable findings.